Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Biokominki – nowoczesność i ekologia

Biokominek to rodzaj nowoczesnego kominka, w którym paliwa tradycyjne takie, jak drewno czy brykiet zastąpione zostały biopaliwem płynnym. Jest ono bezwonne, bezdymne, nie wydziela ani popiołu, ani sadzy. Biokominki są zazwyczaj małych rozmiarów, łatwe do przeniesienia, nie potrzebują instalacji kominowej, a ich montaż jest nadzwyczaj prosty. Użytkownicy doceniają zarówno ich właściwości grzewcze, jak i walory dekoracyjne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Walory biokominków

Biokominki mają wiele atutów. Dlatego stają się coraz popularniejsze. Jedni cenią sobie fakt, iż takie kominki nie emitują żadnych szkodliwych substancji, innym bardzo pasuje, że nie zajmują dużo miejsca. Wiele osób docenia to, że można je bez problemu przenosić, bo nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych. Także dekoracyjny charakter biokominków, które mają naprawdę bardzo ciekawe kształty i kolory, przesądzają na ich korzyść.

Takie ekologiczne kominki są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają czasu ani miejsca na tradycyjny, duży kominek, w którym pali się drewnem, który emituje sadzę, dym i popiół. Biokominki nie wymagają szczególnych zabiegów. Wystarczy je używać zgodnie z instrukcją i czasem odkurzyć. Świetnie sprawdzają się tak w dużych i eleganckich wnętrzach, jak i w prostych, małych mieszkaniach.

Ciekawą funkcją tych małych kominków jest nawilżanie powietrza. Dodatkowo można też nasycić pomieszczenie olejkami eterycznymi (aromaterapia). Wystarczy umieścić w kominku naczynie z wybranym preparatem, którego lotne cząsteczki olejku łączą się z wytwarzaną parą wodną i napełniają zapachem powietrze, co doskonale poprawia samopoczucie, a często i zdrowie domowników.

Czy warto?

Jeśli lubimy poddawać się magii ognia, ale bez konieczności rozpalania, podtrzymywania płomienia, zamiatania popiołu i czyszczenia ścian od sadzy, to taki ekologiczny, zgrabny i elegancki kominek jest doskonałym rozwiązaniem. Projektanci i producenci wprowadzają na rynek naprawdę bardzo różne pod względem wielkości, formy, materiału i kolorystyki biokominki. Każdy ma możliwość znalezienia takiego, który świetnie wkomponuje się we wnętrze oraz oczekiwania nabywcy. Dostępne są kominki ze stali nierdzewnej, ze szkła czy z płyty MDF. Jedne ustawia się w dowolnym miejscu, a inne można zawiesić na przykład na ścianie.

Należy jednak zdać sobie sprawę, że biokominki zużywają dość dużo paliwa, a ich cała energia ogrzewa tylko częściowo dane wnętrze. Większość użytkowników traktuje je jak specyficzny, dość pożyteczny i ładny gadżet, a nie jedyne źródło ogrzewania.

Budowa biokominka

Paleniska dobrych biokominków wykonane są ze specjalnej stali nierdzewnej. Ich dwuwarstwowa konstrukcja zabezpiecza przed ewentualnym wyciekiem paliwa. Zarówno ścianki boczne, jak i ściana tylna, służą jako promiennik ciepła. Palenisko jest też zazwyczaj wzbogacone o specjalną zasuwę, dzięki której można regulować intensywność płomienia. Większość biokominków jest również wyposażona w tzw. deflektor, który kieruje strumień ciepłego powietrza we właściwą stronę. Opcjonalnym rozwiązaniem są szklane drzwiczki.  Istotną częścią każdego biokominka jest obudowa. Zawsze ma ona charakter dekoracyjny i często decyduje o wyborze danego modelu.

Co się pali w biokominku?

W tych kominkach spalaniu podlega specjalne biopaliwo, które dostarczane jest do wewnątrz w postaci płynnej.  Ma ono wysoką wydajność. Litr takiego paliwa pozwala na podtrzymywanie płomienia od 2 do 5 godzin. Ale samo to urządzenie raczej nie ogrzeje pomieszczenia. Stanowi jedynie bardzo skuteczne uzupełnienie głównego systemu grzewczego. Do obsługi biokominka potrzebne są takie akcesoria, jak: polana ceramiczne, lejek, zapalniczka i – oczywiście -biopaliwo.

Wybór

Na rynku pojawia się coraz bogatsza oferta biokominków. Można wybierać między rodzimą produkcją a importowanymi modelami, bardzo często z Chin. Także rozpiętość cenowa jest tu dość znaczna. Najtańsze dostępne są od około 300 zł, droższe sięgają 3000 zł, ale bywają też biokominki za kilkanaście tysięcy złotych. Jednak przy jego wyborze lepiej nie kierować się ceną. Rozsądniej jest zwrócić uwagę na materiały wykonania, bo najlepiej jest kiedy są ze stali nierdzewnej i szkła. Dobrać odpowiedni, ciekawy i pasujący do naszego wnętrza wygląd, a wszystko powinno się zmieścić w rozsądnej cenie.

Zobacz także:

Kominki ekologiczne

Kominki wolnostojące (Kozy)

Piece kominkowe

Kominki gazowe

Kominki elektryczne

Kominek gazowy czy elektryczny?

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.