Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Jak zbudować kominek?

Budowa kominka jest trudnym wyzwaniem i najlepiej powierzać ją wyspecjalizowanym ekipom. Jednak jeśli ktoś czuje się na siłach i ma pewne umiejętności związane z budowaniem, może spróbować samodzielnego postawienia kominka. Sam projekt oraz sprawdzenie wymogów technicznych lepiej jest oddać w ręce fachowców. Całą resztę można, przy dobrych wiatrach, wykonać samemu.

Od czego zacząć?

Od drobiazgowych planów przede wszystkim. Trzeba ustalić miejsce na kominek, jego wielkość, rodzaj wkładu, styl obudowy oraz to, czy będzie ogrzewał jedno czy więcej pomieszczeń. Skonsultujmy z fachowcem kwestię komina oraz kubatury pomieszczeń, które mają być ogrzewane.

Jak już będziemy mieli te dane, można pokusić się o zakup odpowiedniego wkładu kominkowego oraz elementów obudowy, a także wszelkich niezbędnych akcesoriów.

Centralnym i zasadniczym elementem kominka jest, oczywiście, komora paleniska. Jej wymiary należy dostosować do wielkości pomieszczenia. Szerokość otworu komory nie może jednak być mniejsza niż 70 cm, a jej cała powierzchnia powinna stanowić około 1/50 powierzchni pomieszczenia, w którym jest budowana. Głębokość komory ma być zbliżona do połowy jej szerokości, ale nie mniej niż 40 cm.

Obliczając wymiary kominka, dobrze jest uwzględnić wymiary cegieł, by nie trzeba było ich przycinać. W przypadku kominków otwartych, tylna ściana komory paleniskowej musi być nachylona w kierunku otworu pod kątem około 80°, a jej ścianki boczne ustawione ukośnie do otworu komory i ściany tylnej. Chodzi tu o to, by ogrzane powietrze kierowane było do pomieszczenia.

Budowanie kominka

Po wybudowaniu komory paleniska, należy zająć się otworem przewodu kominowego, a jeśli zamierzamy ogrzewać więcej, niż jedno pomieszczenie, także otworami na rury rozprowadzające ciepło dalej.

W tym celu nad komorą paleniska trzeba wykonać przelot z gardzielą, która połączy ją z komorą dymową, a następnie z kanałem dymowym. Wielkość tego przelotu powinna być dobrana do wielkości otworu komory paleniskowej, ale nie mniejsza niż 1/10 jego powierzchni. W przewodzie powinien być zainstalowany szyber do regulacji odpływu spalin. Do prawidłowego i bezpiecznego działania kominka, niezwykle istotna jest prawidłowo wykonana komora dymowa, będąca poszerzeniem dolnej części kanału dymowego i przechwytująca cały dym z paleniska.

Następną czynnością jest wyłożenie tylnej ściany kominka, tej, która będzie za wkładem, warstwą izolacji. Najczęściej jest to ognioodporna wełna mineralna z ekranem aluminiowym. Należy ją przymocować tak do ściany, jak i elementów obudowy.

Kolejnym etapem budowy kominka jest wmurowanie podstawy kominka. Najczęściej robi się to za pomocą betonu komórkowego, który wygładza się  gipsem. W ten sposób przygotowaną podstawę można pomalować lub wykończyć tynkiem strukturalnym.

Czas na doprowadzenie powietrza i odprowadzenie spalin z kominka. Aby efektywnie podłączyć dostęp powietrza, musimy zamontować przepustnicę oraz wloty powietrza. Natomiast spaliny odprowadzą przewody wykonane ze stali kwasoodpornej lub kotłowej połączone z kominem. Na tym etapie podłącza się również rury rozprowadzające ciepłe powietrze do innych pomieszczeń.

Teraz należy zamontować sam wkład kominkowy. Jest to etap wymagający najwyższej dokładności. Wszystko musi być wykonane niezwykle starannie i precyzyjnie ze względu na bezpieczeństwo używania kominka. Musi być perfekcyjnie podłączony do rur i przewodu kominowego. Żadne spaliny nie mogą się z niego ulatniać do pomieszczeń. Od strony zewnętrznej powinien być odpowiednio izolowany najlepiej przez specjalne folie aluminiowe oraz wełnę mineralną. Jeśli to zostanie wykonane, można przejść do prac z wiązanych z obudową kominka.

Montowanie poszczególnych elementów obudowy należy wykonać dokładnie według instrukcji. Jej kolejne fragmenty trzeba łączyć w odpowiedniej kolejności za pomocą właściwego żaroodpornego spoiwa. Potem najczęściej pozostaje zamocowanie tradycyjnej belki dekoracyjnej oraz okapu nad kominkiem, by wreszcie zamknąć ów okap ścianką frontową.

Na koniec pozostaje jeszcze zamocowanie kratek wentylacyjnych odpowiedzialnych za odpowiednią cyrkulację powietrza, kolejne sprawdzenie szczelności wszystkich elementów i inauguracyjne rozpalenie w nowym kominku.

To nie jest instrukcja

Na koniec podkreślamy, że to nie jest instrukcja budowy kominka, a jedynie wyszczególnienie poszczególnych etapów jego montażu. Kto nie ma żadnego pojęcia z zakresu budowania, nie powinien podejmować się samodzielnego stawiania kominka. Nowoczesne modele są zbyt wymagające technicznie, a do tego dochodzą odgórne wymogi prawne związane z bezpiecznym użytkowaniem kominków. Dlatego będziemy jednak Państwa namawiać do korzystania z usług wyspecjalizowanych ekip. Prawdopodobnie będzie to znacznie większy wydatek, ale będą Państwo mieli 100% gwarancji na poprawne działanie kominka, a on sam będzie nie tylko ogrzewał Wasz dom, ale stanie się jego wyjątkową dekoracją, co mogłoby być również wątpliwe, jeśli za obudowę wzięłyby się (bez urazy) laicy. Nie oszczędzajmy więc na bezpieczeństwie i estetyce naszego kominka i naszego domu.

Zobacz także:

Jaki kominek wybrać?

Montaż kominka

Rozprowadzanie ciepła z kominka – system DGP

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.