Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Jaki kominek wybrać?

Przy dzisiejszej ofercie rynku, wybór może być naprawdę trudny. Możliwości jest wiele, typów i rodzajów kominków również, nie wspominając już o obudowach. Aby dojść do optymalnego rozwiązania, musimy zastanowić się nad każdą kwestią i – właściwie – podjąć kilka decyzji, a nie jedną. Żeby sobie trochę ułatwić zadanie, dobrze jest wcześniej zapoznać się z propozycjami producentów. Pomożemy w tym Państwu.

TYPY PODZIAŁU KOMINKÓW

Kominki otwarte i zamknięte

Kominki otwarte są najstarszym rodzajem ze wszystkich typów. Zasadniczym źródłem ciepła, jakie dają, jest bezpośrednie promieniowanie z komory spalania. Budowane są najczęściej z cegły ceramicznej, cegły cementowo-glinianej i z kształtek piaskowca. Ich zaletami są magiczna atmosfera, trzaskający na żywo ogień, zapach drewna i dla niektórych możliwość grillowania. Wad mają znacznie więcej: zużywają bardzo dużo powietrza, spalają jedynie drewno, są wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości, wymagają obecności kogoś podczas palenia, tylko do 15% ciepła ogrzewa pomieszczenie, a reszta ulatnia się z dymem, potrzebują dodatkowych zabezpieczeń podłogi i okolicy kominka.

Kominki zamknięte, z wkładem grzewczym lub kasetą okazują się znacznie wygodniejsze i ekonomiczniejsze w użyciu. Utrzymują dłuższe spalanie się paliwa, mają lepszą sprawność grzewczą sięgającą nawet 80%, łatwiej jest je utrzymać w czystości, można je podłączać do systemów c.o. lub DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza), a projektanci oferują dl nich ciekawe rozwiązania co do obudowy.

Style kominków

Kominki klasyczne swoim wyglądem bezpośrednio nawiązują do tradycyjnych kominków. Zazwyczaj ich obudowa jest wykonywana z kamienia naturalnego (granitu, marmuru, piaskowca itp.). Mają duże palenisko (bez wkładu lub z wkładem grzewczym). Świetnie prezentują się w dużych wnętrzach urządzonych w starym stylu. Nadają im dużo klasycznego uroku i specyficznego prestiżu.

Kominki rustykalne również nawiązują do tradycji. Bywają bardzo okazałe. Wykonywane są z prefabrykowanych elementów marmuru, drewna, cegły, a nawet polnego kamienia. Są bardzo popularnym typem kominka i dość tanim w zakupie i montażu.

Kominki nowoczesne mogą mieć bardzo zróżnicowany wygląd. Wszystko tu zależy od kreatywności projektanta i zamówienia klienta. Najczęściej jednak są dość surowe w swojej formie. Wykonywane są raczej z lekkich materiałów tworząc lekkie konstrukcje pasujące do prostych i praktycznych nowoczesnych wnętrz. Projektanci lubią dodawać im uroku przez odpowiednie podświetlenie lub nietypowe wkomponowanie w przestrzeń (kominki w ścianie, wiszące czy stojące na stole).

Kominki ultranowoczesne bywają bardzo wyrafinowane pod względem kształtów, kolorystyki i funkcji. Swoim wyglądem przyciągają i koncentrują na sobie uwagę obecnych, więc zdecydowanie dominują w danym wnętrzu i sprawują nad nim kontrolę, jeśli chodzi o wystrój. Nie są to tanie eksponaty, ale dla kogoś, kto lubi przełamywać nudę i schematy, okazują się bardzo atrakcyjnym wyzwaniem.

Kominki z wkładem grzewczym

Wybór wkładu grzewczego również jest sporym wyzwaniem. Mają one różną wielkość, moc, spalają różnego rodzaju paliwo, mogą współpracować z systemami c.o. i DGP. Jednak najczęściej dobierane są według klucza mocy. I tak 10 kW ogrzeje około 100 m². Jeśli ma ogrzać większą przestrzeń, należy wybrać wkład o odpowiednio większej mocy.

Istnieją też wkłady z dystrybutorem gorącego powietrza, które mogą ogrzać większą powierzchnię, nawet do 160 m². Jednak wymagają one podłączenia do rur rozprowadzających ciepło do dalszych części wnętrza czy pomieszczeń oraz wentylatora, który będzie je „pompował” do tych rur.

Wkłady z płaszczem wodnym natomiast pełnią funkcję kotła centralnego ogrzewania. Wykorzystywane są chętnie w domach o dużej powierzchni do ogrzania. Mają dużą moc grzewczą i duże palenisko. Stają się u nas coraz bardziej popularne.

Kominki wolnostojące (kozy)

Ich popularność dotarła do nas ze Skandynawii. Wiąże się zapewne z tym, że kozy zostały bardzo unowocześnione tak pod względem techniki ogrzewania, jak i wyglądu. A ponieważ zajmują niewiele miejsca spełniając przy tym doskonale swoje funkcje, pojawia się coraz więcej chętnych użytkowników.

Te piecyki kominkowe mają sporo innych zalet. Są proste w montażu, mieszczą się w niewielkich pomieszczeniach, mają duże walory estetyczne, można na nich coś podgrzać lub postawić, aby nie wystygło. Zasadniczo zbudowane są ze stali lub żeliwa, ale często wykończenie ich to eleganckie kafle czy kamienie.

Ciekawe biokominki

Jest to jedno z najnowszych rozwiązań ogrzewania kominkowego. Biokominek to nic innego, jak ekologiczna wersja przenośnego, małego kominka o ciekawym wyglądzie, lekkiej konstrukcji, gdzie siłą grzewcza jest ekologiczne paliwo, które nie wydziela szkodliwych substancji, nie dymi, jest bezwonne (chyba, że są to zamierzone olejki eteryczne) i nie wydziela sadzy, ani nie pozostawia popiołu. Taki biokominek można na przykład postawić na stole lub w innym miejscu, gdzie będzie spełniał swoje funkcje grzewcza i dekoracyjne.

KOMINKI DO DOMÓW I KOMINKI DO MIESZKAŃ

Nie da się ukryć, że nie każdy kominek nadaje się do konkretnego pomieszczenia. Nie wybudujemy przecież otwartego kominka w bloku, ani nie postawimy małej ‘kozy’ w dużym salonie, bo go ogrzała. Warto więc przyjrzeć się, które rozwiązania są najlepsze dla poszczególnych sytuacji.

Kominki do domów

Kominki mogą być z powodzeniem montowane tak w domu parterowym, jak i  piętrowym. Najlepiej jest wykorzystywać do tego kominki połączone z jednym z systemów grzewczych, aby wypracowane ciepło ogrzewało jak najwięcej pomieszczeń. W domach parterowych przewody rozprowadzające ciepłe powietrze umieszcza się najczęściej na poddaszu i tam instaluje turbinę (wentylator), który nawiewa je w odpowiednich kierunkach. Wyloty ogrzanego powietrza umieszcza się wówczas w sufitach poszczególnych pomieszczeń. W domach z większą liczbą poziomów, systemy przewodów są dość skomplikowane i zawsze projektowane specjalnie dla danego budynku. Dobrze swoją rolę spełniają w tych przypadkach systemy DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza).

W nowym domu

Optymalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kominki, jest zaplanowanie go jeszcze na etapie projektowania całego domu. Wtedy najłatwiej jest umieścić go w strategicznym miejscu, rozplanować system przewodów, które będą lepiej ukryte, dopasować obudowę do wystroju wnętrza, w którym będzie zlokalizowany. Obecnie często spotyka się gotowe projekty domów, gdzie system DGP spełnia główna rolę grzewczą.

W starym domu

Kiedy kominek ma zostać zamontowany w domu, który już istnieje, sytuacja wcale nie jest taka beznadziejna. Trzeba się tylko bardziej postarać z dobrym jego zaplanowaniem i optymalnym wykorzystaniem. Dobrze jest postawić kominek podczas planowania większego remontu. Jego wybudowanie bowiem wiąże się z kuciem w ścianach, manipulowaniem przy podłodze nie wspominając już o wystroju pomieszczenia, w którym ma stanąć. Najlepiej więc powierzyć to zadanie doświadczonej ekipie.

Kominek w mieszkaniu

Nowoczesne technologie pozwalają już na to, że o kominku można już pomyśleć dysponując nie domem, ale nawet małym mieszkaniem w bloku czy kamienicy. Pozwalają na to producenci kominków elektrycznych i biokominków. Takie rodzaje kominków można z powodzeniem umieszczać we wnętrzu mieszkania, gdzie stanowią dodatkowe źródło ciepła oraz niezwykłą dekorację, która wnosi szczególny klimat.

To który wybrać?

O, tego za Państwa nie zrobimy :) Mamy jednak nadzieję, że wnieśliśmy trochę światła i daliśmy kilka istotnych wskazówek, jak podejść do tego tematu. Życzymy doskonałego wyboru!

Zobacz także:

Jak zbudować kominek?

Montaż kominka

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.