Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Kominek w nowym i starym domu

Osoby decydujące się na zakup kominka muszą podjąć wiele istotnych decyzji, które będą miały bezpośredni wpływ na poziom satysfakcji z wynikający z jego posiadania. W trakcie wybierania kominka ważną rolę odgrywają takie elementy, jak np.: miejsce, otoczenie, rodzaj, obudowa, wkład i rodzaj paliwa.

Kominek jako źródło dodatkowego ogrzewania

W większości domów kominek traktowany jest jako dodatkowe źródło ciepła. Dzieje się tak głównie ze względów praktycznych. Głównym problemem w przypadku kominków opalanych drewnem jest konieczność codziennego podpalania i podrzucania do paleniska. Zazwyczaj oprócz kominka montowany jest kocioł centralnego ogrzewania, który zapewnia utrzymanie temperatury, nawet w trakcie nieobecności domowników. W takich przypadkach kominek traktowany jest, jako źródło dodatkowego ogrzewania w okresie mroźnej zimy oraz dla przyjemności. Kominek może również zmniejszyć całkowite koszty ogrzewania domu poprzez zmniejszenie czasu, kiedy dom zaopatrywany jest w ciepło droższym od drewna paliwem. Ponadto ogrzewanie kominkowe jest bardzo praktyczne w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy temperatura na zewnątrz nie jest bardzo wysoka, a kocioł centralnego ogrzewania jeszcze nie pracuje. Najefektywniejsze są kominki z wkładem, które uwalniają ciepło do sieci kanałów rozprowadzających je równomiernie po całym domu. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują kominki z płaszczem wodnym, których efektywność cieplna jest bardzo wysoka. Posiadają one płaszcz zewnętrzny i wewnętrzny pomiędzy którymi przepływa woda nagrzewająca się od paleniska. Następnie nagrzana woda przekazywana jest do sieci centralnego ogrzewania. Istnieje również możliwość ogrzania wodny w celach użytkowych.

Kominek do nowego domu

Popularność kominków z roku na rok szybko wzrasta. W przypadku nowo budowanych domów posiadanie kominka staje się niemal normą. Projektując dom należy uwzględnić umiejscowienie kominka i elementów z nim związanych. Kominek powinien znajdować się możliwie blisko komina przez który ulatują spaliny. Ważne jest, aby przewód kominowy był odpowiedniej wielkości i posiadał jak najmniej różnego rodzaju zagięć. Nowo budowany dom można z powodzeniem dostosować do wymagań technicznych kominka. Istotną rolę odgrywa grubość stropów w uwagi na fakt, że waga kominka często sięga kilkuset kilogramów. Należy pamiętać, że wylot komina w stosunku do dachu powinien znajdować się w odpowiedniej odległości z uwagi na zagrożenie pożarowe. Bardzo istotną kwestię odgrywa doprowadzenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że w ciągu 60 minut 1 kg drewna zużywa ok. 7 m3 powietrza. Większość nowo budowanych domów jest bardzo szczelna z uwagi na oszczędność ciepła. Powietrze do takich domów nie napływa poprzez różnego rodzaju szczeliny w drzwiach i oknach. W takim przypadku należy doprowadzić świeże powietrze możliwie blisko paleniska. Stosunkowo łatwo można to zrobić montując specjalny przewód powietrzny pod podłogą. Z jednej strony przewód kończy się na zewnątrz domu siatką, a z drugiej doprowadza powietrze w pobliże lub bezpośrednio do paleniska. Za kanały najczęściej służy aluminiowa lub z tworzywa sztucznego rura o średnicy minimum 15 cm. Kanał powietrzny należy zaprojektować przed położeniem podłogi.

Kominek do istniejącego domu

W istniejących domach z łatwością można przerobić kominek otwarty na zamknięty poprzez zamontowanie wkładu kominkowego lub kasety. Budowa od podstaw też jest możliwa, ale powinna uwzględniać wytrzymałość stropu, podłączenie do osobnego przewodu kominowego oraz właściwą wentylację. W starych domach kominy bardzo często dobudowywane są na zewnątrz.

Zobacz także:

Jak zbudować kominek?

Jaki kominek wybrać?

Kominki ekologiczne

Użytkowanie kominków – bezpieczeństwo i przepisy prawne

 

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.