Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Kominki elektryczne

Nowoczesne kominki elektryczne zyskują coraz więcej zwolenników i zadowolonych użytkowników. Choć wciąż jest wielu tych, co uważa je za marną imitację prawdziwych, tradycyjnych, kominków, to producenci nieustannie je udoskonalając, kuszą i odnoszą zwycięstwo. Jeśli bowiem ktoś ma do wyboru długą, skomplikowaną procedurę nabycia i obudowania kominka lub natychmiastowego jego ulokowania i podłączenia do kontaktu, chętniej skłania się ku drugiej opcji. Przyjrzyjmy się więc bliżej, czym dokładnie zaczynają wypierać tradycyjne kominki ich nowoczesne, elektryczne wersje.

Prostota przede wszystkim

Już na etapie montażu widać, że obsługa kominków elektrycznych jest maksymalnie uproszczona. Najwięcej pracy zabiera w zasadzie tylko jeden typ kominka, a mianowicie ten przeznaczony do zabudowy.  Cała gama pozostałych, czyli wolnostojące, narożne czy naścienne, wymagają jedynie korzystnego ustawienia w wybranym pomieszczeniu.

Kominki elektryczne funkcjonują bez podłączenia do przewodów kominowych. Nie wymagają też doprowadzenia powietrza, ani specjalnych instalacji. Są po prostu podłączane do zwykłego gniazdka elektrycznego. Ich użytkownicy doceniają fakt, że nie muszą nabywać i składować opału, podtrzymywać ognia, czyścić paleniska z popiołu, a obudowę, szyby i pobliskie ściany z sadzy. Nie dymią i nie zagrażają emisją tlenku węgla (czadu).

Pracą większości kominków elektrycznych można też sterować, ręcznie lub zdalnie (za pomocą pilota). Taka regulacja dotyczy wysokości temperatury ogrzewania oraz poziomu jasności płomieni.

Panorama i 3D

Projektanci i producenci elektrycznych kominków prześcigają się w udoskonalaniu ich i wyposażaniu w coraz efektowniejsze gadżety. W ostatnim czasie takim atrakcjami jest wykorzystanie techniki 3D oraz produkowanie kominków panoramicznych.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwoliło producentom na stworzenie w kominkach elektrycznych niemal doskonałej imitacji ognia. Trójwymiarowy efekt płomienia oraz żarzących się polan drewna lub brykietu stwarzają złudzenie prawdziwego ognia na palenisku. Taki trójwymiarowy efekt płomieni i dymu wydobywającego się z uroczo migoczącego paleniska może zachwycać nie mniej, niż tradycyjny kominek. Projektanci wciąż pracują nad imitacją dźwięków i wydzielania zapachu drewna i pewnie wkrótce pojawią się modele wyposażone także w takie efekty.

Kominki panoramiczne charakteryzują się minimalistycznym wyglądem. Zazwyczaj mają  proste, geometryczne kształty i monochromatyczne kolory. Pozwala to użytkownikom na skupieniu się na imitacji palącego się ognia. Pasują też doskonale do współczesnych wnętrz. Mogą być wmontowane w ścianę lub stanowić oddzielny obiekt w pomieszczeniu. Z powodzeniem spełniają swoją funkcję nie tylko w domach, ale i w mieszkaniach.

Bezpieczeństwo i wygoda eksploatacji

Jak już wyżej zostało wspomniane, te kominki nie zagrażają emisją podstępnie trującego tlenku węgla. Są dobrze zabezpieczone przeciwpożarowo. Ich przednia szyba nie nagrzewa się, więc nie można się poparzyć. Miejsce w pobliżu kominka elektrycznego nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia i może być wykonane z dowolnego materiału.

Kominki elektryczne są praktyczne także ze względu na swoje gabaryty. W większości modeli są nieduże i dość lekkie. Z łatwością mogą być zamontowane w ścianie, która nie musi być podłączona z kominem. Jeszcze prostsze w użyciu są modele przenośne (tzw. kozy). Wystarczy je postawić w odpowiednim miejscu i podłączyć do źródła prądu.

Także estetyka tych kominków jest naprawdę atrakcyjna. Klienci mają tysiące modeli do wyboru. Mogą przebierać w różnych stylach, kolorystyce, kształtach i wielkościach. Każdy ma szansę znaleźć coś optymalnego do swojego domu czy mieszkania.

Przyszłość kominków na prąd

Potencjał, jaki tkwi w kominkach elektrycznych, wydaje się niewyczerpany. Mają dużo więcej plusów niż minusów. Nie kolidują z ekologią, są oszczędne i praktyczne, a projektanci dokładają wszelkich starań, aby także ich wygląd zachęcał do nabycia i użytkowania. Czy kiedyś całkowicie wyprą kominki tradycyjne? Chyba nie. Ale na pewno będę miały coraz więcej zwolenników.

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.