Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Kominki gazowe

Kominki gazowe z roku na rok zyskują na popularności. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest stosunkowo większa wygoda ich użytkowania w stosunku do tradycyjnych. Klasyczne kominki na drewno lub inne paliwo przysparzają pewnych trudności związanych z ich eksploatacją. Główne problemy to sprzątanie paleniska, składowanie drewna, wynoszenie popiołu itp. Rozwiązaniem związanych z tym trudności może być kominek gazowy. Oczywiście ten rodzaj kominków nie będzie spełniał oczekiwań osób, które preferują trzask i zapach palącego się drewna. Kominek gazowy to propozycja dla wszystkich ceniących przede wszystkim komfort użytkowania. Najnowocześniejszymi kominkami gazowymi można sterować pilotem z dowolnego miejsca w mieszkaniu.

Wygląd zewnętrzny tego typu kominków może tylko nieznacznie różnić się od tradycyjnych, jednakże ich budowa jest nieco inna. Kominki gazowe najczęściej ustawiane są w miejscu tradycyjnego kominka na drewno. Rynek oferuje kominki z dekoracyjnymi obudowami, jak również przeznaczone do zabudowy.

W kominku gazowym możemy wyróżnić 3 najważniejsze elementy:

  1. Palnik gazowy – wyprodukowany dla konkretnego modelu kominka. Może obsługiwać gaz płynny lub ziemny. Płomienie wyglądem przypominają ogień w tradycyjnym kominku.
  2. Obudowa – istnieje wiele rodzajów, a najczęściej spotykane wykonane są z żeliwa
  3. Imitacja paliwa – często produkowana z ceramiki. Wyglądem przypominają drewno lub węgiel, a głównym celem jest stworzenie złudzenia naturalnego procesu spalania danego paliwa.

Kominki gazowe mogą posiadać zarówno paleniska zamknięte, jak również otwarte. Kominki zamknięte, które osłonięte są żaroodporną szybą zabezpieczają użytkownika przed oparzeniem się. Ponadto w szybę zaopatrzone są kominki posiadające zamkniętą komorę spalania.

Zalety kominków gazowych

  1. Brak potrzeby sprzątania paleniska i magazynowania paliwa
  2. Uruchomienie kominka jest bardzo proste i szybkie. W tym celu należy go włączyć i dostarczyć ogień za pomocą zapalniczki
  3. Obsługa jest bardzo komfortowa, ponieważ ogranicza się regulowania mocy, która wpływa na wielość płomienia
  4. Kominki z zamknięta komorą spalania nie wymagają podłączania do komina. Wystarczy podłączenie do przewodu spalinowo-powietrznego wyprowadzonego na zewnątrz domu przez ścianę. Należy zaznaczyć, że takie rozwiązanie pod względem prawnym  jest możliwe tylko dla kominków do 21 kW w domach jednorodzinnych, a w przypadku wielorodzinnych do 5 kW.

Bezpieczeństwo kominków gazowych

Niezwykle istotne jest podłączenie kominka do instalacji gazowej, którą zlecić należy osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia i niezbędną wiedzę. W żadnym wypadku nie podłączajmy instalacji na „własną rękę”.  Instalacja gazowa zgodnie z obowiązującym prawem powinna być poprowadzona po wierzchu, a nie w ścianach.

Kominki gazowe mogą być instalowane w pomieszczeniach, które posiadają kubaturę większą od 8-10m3. Ponadto niezbędna jest wydajna wentylacja. Kratki wywiewne w kominkach opalanych gazem płynnym montuje się w niewielkiej odległości od podłogi. W przypadku kominków na gaz ziemny, kratkę należy zamontować w niewielkiej odległości od sufitu.

Decydując się na zakup konkretnego modelu kominka należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Kominek musi posiadać odpowiednie zabezpieczenie, jak również znak bezpieczeństwa. Ważną rolę odrywa zawór odcinający gaz na wypadek zagaszenia ognia oraz czujnik ciągu kominowego, którego celem zapobiegnięcie cofania spalin w niedrożnym kominie.

Komika gazowego nie musimy podłączać do instalacji elektrycznej, ponieważ płomień zapala się zapalarką mechaniczną lub bateryjną. Nowoczesne kominki gazowe są bardzo bezpieczne, pod warunkiem prawidłowego ich użytkowania.  Rynek oferuje wiele rodzajów kominków na gaz, które różnią się wyglądem, a także parametrami technicznymi.

Cennik kominków gazowych jest bardzo zróżnicowany i waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

(Zdjęcie: Kominek gazowy firmy Chazelles)

Zobacz także:

Kominki elektryczne

Kominki wolnostojące

Biokominki

Kominki kaflowe

Kominki z płaszczem wodnym

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.