Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Kominki kaflowe

Większości osób kominki kaflowe kojarzą się z kuchniami kaflowymi, które często były budowane w wiejskich chatach. W średniowieczu kominki kaflowe ogrzewały dwory książąt, jak również kamienice mieszczańskie. Z upływem czasu zaczęły być stosowane w wiejskich chatach. Kafle od wielu lat stosowane były do budowy pieców. Wraz z nadejściem ery centralnego ogrzewania w wielu domach odeszły w zapomnienie.

W obecnych czasach spojrzenie na to zagadnienie radykalnie się zmienia. Kominki kaflowe wracają do łask. Na rynku dostępnych jest wiele form i kolorów kominków kaflowych. Obecne kafle zaskakują różnorodnością wzorów i stylistyką. Odpowiednio zaprojektowany kominek kaflowy będzie doskonale komponował się zarówno w domu w stylu wiejskim, jak również miejskim.

Zasadniczym plusem kafli jest doskonałe przewodzenie energii cieplnej, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się w budowie domowych urządzeń grzewczych. Kominki kaflowe są źródłem ciepła, które dociera nawet do dalekich zakątków pomieszczeń. Zasada działania kominka kaflowego jest bardzo prosta. Powietrze w pomieszczeniu przeprowadzane jest przewodami obok paleniska, aby następnie za pomocą kafli oddać ciepło pomieszczeniu.

Znacząca ilość osób docenia tego typu kominki ze względu na fakt, że łączą nowoczesną technikę grzewczą z zaletami tradycyjnego pieca.

Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się budową kominków kaflowych. Zamawiający kominek może dostosować go do własnych preferencji i oczekiwań. Ponadto różnorodność oferowanych kafli umożliwia dostosowanie wyglądu kominka do praktycznie każdego pomieszczenia. Z powodzeniem możemy zakupić kominek stylowy, rustykalny lub nowoczesny. Do łask z powodzeniem wracają stare i zapomniane wzory kafli.

Kominki rustykalne nawiązują do wiejskiego stylu poprzez stworzenie nastroju sielankowego. Stylistyką nawiązują do pomieszczeń wiejskich z końca XIX wieku.

W pomieszczeniach nowoczesnych stosuje się kafle wielkoformatowe, które mogą mieć nawet 100 cm długości. Ich niewątpliwymi zaletami jest duża prostota i funkcjonalność. Kafle wielkoformatowe mogą przybierać formy proste, wyszukane, ręcznie malowane lub zdobione.

W budowie kominków kaflowych często stosuję się różnorodne elementy dodatkowe, jak gzymsy, blaty lub kafle ażurowe.

Wyróżnić możemy kilka rodzajów kafli: narożne, środkowe, fryzowe, gzymsowe i wieńczące.

Kominki kaflowe coraz częściej traktowane są nie tylko, jako źródło ciepła, ale przede wszystkim dzieło sztuki. Kafle wybierane do tego typu kominków mają być przede wszystkim niepowtarzalne.

Wkłady do kominków kaflowych oferowane są również w wielu wariantach stylistycznych. Najpopularniejsze są takie, które posiadają panoramiczne szyby, dzięki którym można obserwować płonący ogień.

Kominki kaflowe zyskują popularności, ponieważ posiadają wiele zasadniczych zalet, którym nie sposób zaprzeczyć.

(Na zdjęciu kominek firmy Hark)

Zobacz także:

Kominki narożne

Kominki ekologiczne

Kominki z płaszczem wodnym

Kominki gazowe

Kominki dwustronne

Wkłady kominkowe

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.