Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Kominki klasyczne i tradycyjne

Kominki nawiązujące do tradycji i klasyki nie tracą na popularności. Ich wyjątkowość, urok, magia atmosfery, jaką wnoszą do wnętrz, gdzie są instalowane, wciąż znajduje kolejnych zwolenników. Atrakcyjność takich kominków polega między innymi na umiejętnym połączeniu zdobyczy nowoczesności z pięknem i dostojeństwem klasycznych, tradycyjnych form.

Klasyczne, czyli jakie?

Kominki klasyczne do swoich pierwowzorów nawiązują właściwie tylko wyglądem, gdyż ich wnętrze nader często kryje w sobie bardzo nowoczesne rozwiązania techniczne. Co prawda, niektórzy budują w swoich domach tzw. kominki otwarte, które są bardzo bliskie tym starodawnym, ale nawet one wykonywane są za pomocą nowych technologii, więc można je tylko nazwać stylizowanymi na klasyczne.

Czym więc charakteryzuje się taki kominek? Przede wszystkim faktem, że czy to na palenisku, czy we wkładzie, mamy tu do czynienia z żywym ogniem obudowanym pięknymi zdobieniami i portalami. I to te wyjątkowe obudowy oraz to, z czego są wykonywane, klasyfikują kominki w gronie klasycznych. A z czego się je buduje? Najczęściej z naturalnego kamienia, granitu, marmuru, piaskowca i innych.

Materiał wykonania

Dawniej były to same paleniska z kamienia obudowane i pięknie zdobione na zewnątrz. Dziś obudowy z kamienia robią nie mniejsze wrażenie. Projektanci prześcigają się w swoich pomysłach, a kamieniarze dokładają starań, by stanąć na wysokości zadania. Ci ostatni mają często łatwiej, gdyż technologia obróbki kamienia jest znacznie prostsza.

A oto z jakiego kamienia buduje się współczesne klasyczne kominki:

Granit – jest najtwardszy i najbardziej wytrzymałym kamieniem, który jednak świetnie poddaje się obróbce. To powoduje, że ma tak szerokie zastosowanie, a jego popularność nie słabnie od wieków. Okazuje się odporny na działanie wielu szkodliwych czynników, w tym na temperatury wysokie i niskie oraz na ogień.

Marmur – symbol bogactwa i przepychu. Jest także odporny na zniszczenie, a przy tym niezwykle efektowny. Spotyka się marmury śnieżnobiałe, kremowe, w odcieniach czerwonych, niebieskich i wielu innych. Bywają poprzecinane siecią żył, których ułożenie i gęstość decyduje o klasie materiału. Najdroższymi okazują się te o najjaśniejszej i najbardziej jednolitej powierzchni.

Piaskowce – są bardzo popularne. Ich głównym składnikiem jest kwarc, który występuje tu z domieszką miki czy skalenia. Właściwości danego piaskowca zależą od lepiszcza (spoiwa), które wiąże poszczególne ziarna kwarcu. Miewają różne barwy.  Wykorzystane jako obudowa kominka musza być odpowiednio konserwowane, bo bardzo łatwo osadza się na nich sadza.

Wapienie – są to skały pochodzenia organicznego. Wapienie występują tylko w chłodnych odcieniach. Dlatego stanowią dobre tło do tworzenia kontrastów barw i faktur. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych i rustykalnych. Obudowy wapienne zawsze powinny być odpowiednio zaimpregnowane.

Innymi kamieniami wykorzystywanymi do budowy kominków są trawertyny o pięknym miodowo-złotym odcieniu, wielobarwne onyksy przepuszczające światło i łupki o różnej strukturze, barwie i fakturze.

Kominki klasyczne – wygląd

Kominki klasyczne swoim wyglądem stylizowane są na te znane z dawnych czasów, a spotykane w zamkach, pałacach, we dworach i rezydencjach. Nawiązują one bezpośrednio do tradycji i często też są nazywane kominkami tradycyjnymi. Charakterystyczne dla nich jest duże palenisko, czasem nawet pozbawione nowoczesnego wkładu grzewczego. Obudowa tych kominków jest przeważnie bardzo elegancka mimo prostoty kształtów. Ma stonowaną kolorystykę, w której mogą pojawić się złote akcenty.

Kominki tradycyjne doskonale komponują się z wnętrzami urządzonymi w starym stylu. W zależności od obudowy, mogą nadawać im aurę starożytną, barokową czy renesansową.

Bywa też, że kominek w stylu tradycyjnym montowany jest w zgoła nowoczesnym wnętrzu. Pozwala na to swoisty uniwersalizm klasyki, który w połączeniu z osiągnięciami współczesności, daje ogromne pole manewru. W dzisiejszych czasach kominek klasyczny można zakupić nawet w sklepach budowlanych i zmontować go z gotowych prefabrykatów. Da się w nich zainstalować różnej wielkości paleniska i wkłady grzewcze. Dzięki temu mamy tu do czynienia ze swoistym „nowoczesnym kominkiem klasycznym”.

Zobacz także:

Kominki steatytowe

Kominki z cegły

Kominki kaflowe

Kominki ekologiczne

Kominki ogrodowe

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.