Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Kominki klasyczne, tradycyjne i stylowe

Kiedy mówimy kominek, wiele osób ma przed oczami mniej lub bardziej, jego klasyczny model. Może to kwestia obrazów filmowych, gdzie często pojawiają się sceny pełne ciepła i romantyzmu właśnie przed takim kominkiem w starym stylu, a może po prostu nasze przywiązanie do tradycji. Tak czy inaczej w tej dziedzinie klasyka jest wciąż modna i na tyle uniwersalna, że daje się dopasować tradycyjne kominki do nowoczesnego wnętrza. Ciekawe, dlaczego?

Uniwersalizm klasyki

Cechą stylu klasycznego jest między innymi duża dowolność i elastyczność. Klasyka wymaga przede wszystkim przestrzeni, prostoty, harmonii i drogich dodatków. Mówi się o niej, że jest spokojną, ponadczasową elegancją. Styl klasyczny bazuje – jak już wspomniano – na prostocie, ale warto od razu dodać, że jednocześnie perfekcyjnie dba o detale i umiejętność kreatywnego tworzenia całości z dostępnych elementów. Jeśli coś jest w stylu klasycznym i po jakimś czasie najzwyczajniej się znudzi, wystarczy zmienić kilka szczegółów, a całość zyska nowy wyraz. Oto dlaczego klasyka jest taka uniwersalna.

Kominki klasyczne

Kominki w tym stylu najczęściej spotykamy w zabytkowych pałacach, zamkach, rezydencjach czy dworkach szlacheckich. Są dość charakterystyczne, duże palenisko obudowane jest dekoracyjnym portalem z marmuru, granitu lub innego dekoracyjnego kamienia.

Współczesne kominki klasyczne mogą całkowicie nawiązywać do tych tradycyjnych opisanych wyżej lub tylko z wyglądu nawiązywać do starodawnych, a wewnątrz wykorzystywać najnowsze zdobycze technologiczne związane z ogrzewaniem pomieszczeń.

To drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej racjonalne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kominki tradycyjne, a więc te, gdzie pali się żywy ogień na dużym palenisku, tylko w około 10% wykorzystują wyemitowane ciepło. 80% dosłownie ‘idzie z dymem’ w komin. Ich największym plusem jest trzaskający ogień, który kiedy gaśnie, kominek przestaje ogrzewać otoczenie. Natomiast nowoczesne kominki, zachowując klasyczne kształty i wygląd obudowy, posiadają wkłady kominkowe, które pozwalają na znacznie racjonalniejsze wykorzystanie palącego się ognia.

Obudowy kominków w stylu klasycznym

Stylowe kominki klasyczne od wieków nie wychodzą z mody. W każdej epoce odnajdują dla siebie odpowiednie miejsce. Co na to wpływa? Oprócz omawianej już uniwersalności tej stylistyki, na pewno bardzo atrakcyjny materiał, z jakiego są wykonywane. Portale tych kominków najczęściej są z marmuru, granitu, piaskowca i wapienia. Każdy z nich po odpowiedniej obróbce według ciekawego projektu, staje się wspaniałą dekoracją, a często nawet dziełem sztuki. Zobaczmy, co powoduje, że właśnie te kamienie tak chętnie wykorzystują kamieniarze do tworzenia portali kominkowych.

Marmur – wszystkim kojarzy się z bogactwem i przepychem. Jest niezwykle dekoracyjny a do tego odporny na zniszczenie. Może mieć różne kolory:  śnieżnobiały, kremowy, odcienie czerwonego, niebieski i wiele innych. Marmury mogą być poprzecinane siecią żył, których ułożenie i gęstość wpływa na przynależność do konkretnej klasy. Najdroższymi są te o najjaśniejszej i najbardziej jednolitej powierzchni.

Granit – najtwardszy i najbardziej wytrzymały kamień. Mimo to jest on bardzo dobry pod względem obróbki. Z tego powodu znajduje bardzo szerokie zastosowanie i jego atrakcyjność nie maleje od wieków. Granit ma jeszcze te atuty, że jest odporny na działanie większości szkodliwych czynników, między innymi na wysokie i niskie temperatury, a także na ogień.

Wapienie – te chłodne w odcieniach skały są pochodzenia organicznego. Dzięki swojej kolorystyce, stanowią świetne tło do tworzenia kontrastów. Nie są już jednak tak mocne i trwałe, jak granit czy marmur i potrzebują odpowiedniego zaimpregnowania. Projektanci chętnie tworzą z nich obudowy do wnętrz w stylu klasycznym, rustykalnym i nowoczesnym.

Piaskowce – także bardzo popularny budulec portali kominkowych i nie tylko. Głównym składnikiem piaskowców jest kwarc występujący z domieszką miki lub skalenia. Właściwości konkretnego piaskowca zależą od lepiszcza (spoiwa). To ono wiąże ziarna kwarcu. Piaskowce mają różne barwy.  Wykorzystane w obudowie kominkowej muszą być odpowiednio konserwowane. Przede wszystkim dlatego, że z dużą łatwością osadza się na nich sadza.

Zanim zdecydujemy

Klasyka pociąga ludzi z wyrobionym gustem, a także osoby praktyczne i przywiązane do tradycji. Jeśli nasze wnętrza są lub będą urządzone w takim stylu, warto wziąć pod uwagę wybudowanie kominka klasycznego. Przyjrzyjmy się propozycjom i projektom producentów, skonsultujmy swój pomysł z projektantami wnętrz i kiedy będziemy całkowicie pewni, że taki właśnie kominek nam odpowiada, wybierzmy go. Na pewno będziemy z niego zadowoleni i dumni.

Zobacz także:

Kominki rustykalne

Kominki narożne

Kominki z płaszczem wodnym

Piece kominkowe

Kratki kominkowe

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.