Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Kominki narożne

Funkcję kominka determinuje jego rodzaj i umiejscowienie w domu. Możemy wybrać spośród funkcji głównie grzewczej, dekoracyjnej lub grzewczo-dekoracyjnej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kominków, które spełniają poszczególne funkcje. Kominek spełnia preferencje większości osób, jeśli odpowiednio komponuje się z resztą wnętrza. Umiejscowienie kominka warunkuje wiele związanych z nim zagadnień. Projektując dom należy wziąć pod uwagę, gdzie chcemy zbudować kominek. Ma to szczególne znaczenie ze względu na uwzględnienie miejsca przewidzianego na otwory kominkowe i inne elementy. Umiejscowienie kominka na środku pomieszczenia sprawia, że staje główną jego ozdobą.

W ostatnim okresie szczególnie na znaczeniu zyskują kominki narożne, które posiadają wiele niewątpliwych zalet. Kominki narożne zgodnie z nazwą projektowane są w rogu pomieszczenia. To główna różnica pomiędzy tymi umiejscawianymi pośrodku salonu. Możemy wyróżnić 2 podstawowe typy kominków narożnych. Pierwszy to kominki budowane na wewnętrznym rogu pomieszczenia. Drugi typ stanowią kominki na wystającym narożu 2 ścian. Kominki narożne doskonale pasują zarówno do większych, jak również mniejszych pomieszczeń. Optymalnie jest umiejscowić kominek w salonie, dzięki czemu stworzymy niesamowitą atmosferę tego głównego pomieszczenia domu.

Zasada działania kominka narożnego jest praktycznie identyczna, jak innych typów. Wymagają one dostępu do komina. Wkłady mające zastosowanie w kominkach narożnych są najróżniejszego typu. Mogą posiadać drzwiczki podwójne, pojedyncze, prawe, lewe lub podnoszone. Odpowiedni wkład to taki, który odporny jest na odkształcenia i pęknięcia pod wpływem zmian temperatury. Wiele osób poleca wkłady żeliwne, które posiadają grubość ścianek ok. 9-11 mm. Najlepsze wkłady nie mają słabych elementów takich jak np. spawy. Do budowy kominka narożnego zastosować można również wkład stalowy o grubości płyt wynoszącej ok. 5 mm. Wkłady stalowe posiadają liczne zalety takie jak np. ciekawe wzornictwo i szczelność.

Główną zaletą kominków narożnych jest zdecydowanie lepsza ekspozycja paleniska, które widoczne jest z dwóch stron. Widoczność ognia odgrywa niebagatelną rolę. Zaprojektowanie komika pomiędzy pokojem, a kuchnią pozwala na ozdobienie obu pomieszczeń. Wysokiej jakości kominek narożny powinien posiadać odpowiednią wentylację, jak również markowy wkład. Najlepszy wkład to taki, który odporny jest na rdzewienie i zmiany temperatury. Ponadto najlepsze wkłady nie odkształcają się i nie pękają.

Należy pamiętać, że kominek umiejscowiony pomiędzy kuchnią, a pokojem łączy pomieszczenia o odmiennych funkcjach. W przypadku pokoju stanowi głównie funkcję dekoracyjną. Kominek narożny prezentuje się tylko odpowiednio efektownie, jeśli zostaje zachowany przestrzenny dystans. Kominek usytuowany na granicy pomieszczeń nobilituje kuchnię, więc jej wystrój powinien do niego pasować. Źle zaaranżowana kuchnia może zepsuć cały efekt związany z kominkiem. Kominek w pobliżu kuchni sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej centrum domowego życia.

W stylu rustykalnym kominki narożne posiadają fasady budowane z płytek klinkierowych lub cegieł. Wiele osób do tego zadania wykorzystuje kamień. Obudowy kominków narożnych zazwyczaj tworzone są z trawertynu, piaskowca, marmuru lub wapnia. Kominki narożne często wykańczane są mozaiką ceramiczną o oryginalnych kształtach. Kominek w pobliżu kuchni prezentuje się bardziej efektownie, jeśli do jego obudowy zastosowano twarde drewno (dębowe lub klonowe).

Na rynku istnieje wiele firm oferujących wykonanie kominka narożnego. Ceny tego typu usług są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielkości kominka, materiałów z których został wykonany i innych czynników. Zbudowanie kominka narożnego nie jest tanie, jednakże niewątpliwie warto wydać trochę pieniędzy, aby cieszyć się niepowtarzalną atmosferą w salonie.

Zobacz także:

Nowoczesne kominki narożne

Jaki kominek wybrać?

Czy warto wybrać kominek z płaszczem wodnym?

Kominki elektryczne

Kominki skandynawskie

Kominki ogrodowe

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.