Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Kominki nowoczesne

Nowoczesne kominki bywają bardzo różne zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wyglądu. Kiedy rozpoczynamy poszukiwania modelu dla siebie, możemy poczuć się zdezorientowani. Projektanci i producenci prześcigają się w coraz to atrakcyjniejszych ofertach, a klienci przyprawiani są o przysłowiowy zawrót głowy. Dobrze jest więc wcześniej rozejrzeć się na rynku, rozważyć własne oczekiwania i plany, skonsultować z profesjonalistami od aranżacji wnętrz oraz od montażu kominków nowoczesnych i dopiero tak przygotowani wyruszyć na poszukiwania.

Rodzaje nowoczesnych kominków

Nowoczesne kominki wyposażone są we wkłady lub kasety kominkowe. Są to paleniska zamknięte, wyprodukowane z odpornych na wysokie temperatury materiałów, które jednocześnie świetnie akumulują ciepło. Najczęściej jest to stal, żeliwo i szamot.

Kominki z wkładem – spalanie paliwa odbywa się tu w specjalnych wkładach, co znacznie zwiększa funkcjonalność i efektywność cieplną w porównaniu do tradycyjnych, otwartych kominków. Konstrukcje wkładów mają między innymi tę zaletę, że obniżają emisję szkodliwych spalin do atmosfery. W takich kominkach paliwem jest zazwyczaj drewno, brykiet drzewny, pellet. Wkłady wyposażone są w regulację siły ciągu powietrza.

Kominki o wkładzie gazowym – jako zasilanie posiadają gazową dyszę. Gaz mogą czerpać na dwa sposoby z butli lub z podłączenia do sieci gazowej. Wielkość i intensywność płomienia regulować za pomocą pilota. Taki typ kominka nowoczesnego można z powodzeniem zamontować także w mieszkaniu.

Kominki elektryczne – są świetną alternatywą dla osób, którym zależy na prostocie obsługi, wygodzie i bezpieczeństwie w eksploatacji. Zachowują walory kominka, ale nie wymagają magazynowania opału, czyszczenia i podłączenia do komina. Takie kominki zasilane prądem elektrycznym tylko imitują prawdziwy ogień, a nie go wytwarzają. Mogą być wolnostojące, naścienne, narożne lub do zabudowy. Są z powodzeniem montowane nawet w blokach.

Kominki wolnostojące – popularnie nazywane ‘kozami’, przyszły do nas ze Skandynawii. Są bardzo wygodne w użyciu, proste w montażu, mają niewielkie rozmiary, a projektanci dbają, by były również atrakcyjne wizualnie.

Kominki z płaszczem wodnym – znajdują coraz więcej zwolenników, ponieważ oprócz ogrzewania punktowego, pozwalają na rozprowadzanie ciepła po większej powierzchni mieszkalnej. Współpracują bowiem z tradycyjną instalacją centralnego ogrzewania. Zachowują walory ekonomiczne, estetyczne i ekologiczne zwykłego kominka. Zapewniają więc niezwykłą atmosferę tradycyjnego kominka, a jednocześnie pozwalają ogrzać całe mieszkanie lub dom. Kominki te posiadają płaszcz wewnętrzny oraz zewnętrzny, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest wodą. Podczas palenia w kominku, woda jest podgrzewana, a następnie przekazywana do instalacji centralnego ogrzewania całego domu.

Biokominki – tu tradycyjne paliwo (drewno, brykiet drzewny) zastąpione zostały biopaliwem płynnym (bezwonnym i bezdymnym), który nie pozostawia po sobie także ani popiołu, ani sadzy. Mają małe rozmiary, są przenośne, nie wymagają podłączenia do komina, a ich montaż jest bardzo prosty. Dodatkowym atutem biokominków jest możliwość nawilżania powietrza. Jest to wynikiem wydzielającej się podczas spalania biopaliwa pary wodnej, dzięki której wzrasta wilgotność pomieszczenia, a to znacznie podnosi komfort przebywania w tak ogrzewanym pomieszczeniu. Można śmiało powiedzieć, że biokominki są jednocześnie ozdobą, źródłem ogrzewania i nawilżania wnętrz.

Estetyka

Design nowoczesnych kominków jest tak zróżnicowany, ciekawy i atrakcyjny, że wzbudza zainteresowanie, a często wręcz zachwyt, klientów gotowych niejednokrotnie do ponownej aranżacji pomieszczenia tak, by pasował do niego wybrany model. Ze względu na swoje walory estetyczne, takie kominki stanowią wspaniałe dopełnienie nowocześnie urządzonych wnętrz.

Wykonywane są z bardzo różnych materiałów, a projektanci nadają im nietypowe kształty, np. modernistyczne, futurystyczne, minimalistyczne. Zazwyczaj brak w tych kominkach zbędnych elementów dekoracyjnych. Bywają wręcz surowe w swoim charakterze, a mimo to niezwykle atrakcyjne i przyciągające uwagę.

Kominki ultranowoczesne

Okazuje się, że nawet najnowocześniejsze kominki niekoniecznie satysfakcjonują wszystkich klientów. Dlatego projektanci poszli jeszcze dalej i na potrzeby tych najbardziej wymagających, tworzą modele całkowicie wyjątkowe. Dlatego nazywa się je ultranowoczesnymi.

Charakteryzują się zupełnie niespotykanymi kształtami, kolorystyką i materiałami, z jakich powstają. Czasem nawet szokują swoimi bryłami i krzykliwymi barwami. Także materiały, z jakich są produkowane oraz ich połączenia nie należą do typowych. Spotykamy tu elementy stalowe, szklane, drewniane, plastikowe, a nawet skórzane. Wszystko to sprawia, że ultranowoczesne kominki stają się dominantą w pomieszczenia, w których się znajdują i skupiają na sobie całą uwagę obecnych.

Warto, czy nie?

O tym, czy warto zainwestować w nowoczesny kominek, muszą decydować sami klienci. Pozytywne jest to, że takie modele mają więcej plusów, niż minusów, zwłaszcza pod względem prostoty obsługi oraz efektywności. Wadą może okazać się ich cena, która nie należy do najniższych.

Zobacz także:

Nowoczesne kominki narożne

Kominki gazowe

Kominki klasyczne i tradycyjne

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.