Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Kominki ogrodowe – grille

Wszyscy szczęśliwi posiadacze ogrodu starają się go urządzić tak, by było to miejsce przyjemne, gdzie można wypocząć, zrelaksować się, a czasem także spotkać z przyjaciółmi i zabawić. Dlatego oprócz kwiatów, krzewów, drzew, oczek wodnych, basenów, ławek i innych atrakcji, coraz częściej spotyka się w ogrodach specjalne kominki. Spełniają one zazwyczaj kilka funkcji. Zobaczmy więc, co potrafią takie nowoczesne kominki ogrodowe.

Co potrafi kominek ogrodowy?

Kominek w ogrodzie może dziś pełnić bardzo różne funkcje i – co najciekawsze – wcale nie tylko latem. Pierwotnym i podstawowym zadaniem była możliwość palenia ognia w sposób zorganizowany, a nie w formie ogniska. Przy kominku zbierali się domownicy i przyjaciele, by pogadać, pośpiewać sobie i ogrzać się. Jednak to im nie wystarczało, więc projektanci i producenci poszli dalej. No bo dlaczego by nie upiec przy okazji kiełbasy, kaszanki, innego mięsa lub ziemniaka? I tak w kominkach zrobiło się miejsce na grilla. Wtedy miłośnicy wędzonej rybki pomyśleli, że fajnie by było…, a producenci nie kazali im długo czekać na kominki z funkcją wędzarni. Na co grzybiarze oraz zwolennicy suszonych owoców pozazdrościli poprzednikom, więc kominki szybko wzbogacono o możliwości suszenia grzybów, owoców czy warzyw.

W ten sposób skromne kominki z miejscem na palenisko rozwinęły się w nowoczesne kominki wielofunkcyjne. Teraz stoją dumne w ogrodach, czasem na tarasach i kuszą o każdej porze roku, by zorganizować przy nich fajną imprezę z grillem, albo uwędzić świeżą rybę lub po prostu ogrzać się, pogadać i pośpiewać, jak dawniej przy ognisku.

Budowa i wygląd

Murowany kominek w ogrodzie powinien być jednocześnie dekoracyjny i funkcjonalny, a także trwały. Będzie musiał sprostać wielokrotnemu wykorzystywaniu go oraz oprzeć się różnym warunkom atmosferycznym.  Bardzo ważne jest miejsce, w którym zostanie ulokowany. Najlepiej wybudować go w zacisznym miejscu ogrodu. Uważajmy przy tym, aby nie znalazł się blisko sąsiadów, którym nasze imprezy oraz dym mogą po prostu przeszkadzać. Dodatkowo warto osłonić kominek pergolą, która zapewni naszym spotkaniom dyskrecję, a sąsiadom oszczędzi ewentualnych problemów.

Jeśli chodzi o samą konstrukcję, to do budowy kominka nadają się najlepiej  materiały mrozoodporne, a więc bloczki betonowe i silikatowe, cegły klinkierowe, kamienie naturalne, które muruje się na zaprawę cementowo-wapienną. Pokrywane są zazwyczaj farbą akrylową, która jest odporna na czynniki atmosferyczne.

Tradycyjne kominki ogrodowe składają się z kilku części (w zależności od wybranej opcji) części, które wznoszone są jedna nad drugą. Mamy tu na myśli skład opału, palenisko, miejsce na grilla, suszarnię, wędzarnię oraz komin. Aby kominek był funkcjonalny dobrze jest zachować mniej więcej takie parametry:

– wysokość podstawy – 60-70 cm od ziemi,

– szerokość paleniska ( np. dla 4-osobowej rodziny) – 70 cm, a głębokość – 40 cm,

– wysokość ścianek osłaniających palenisko – 30-50 cm,

– krawędź okapu – 60-70 cm nad płytą paleniskową.

W pobliżu kominka, a czasami w bezpośrednim z nim połączeniu, urządza się zazwyczaj miejsce na przygotowanie, a potem na spożywanie potraw. Powinno ono harmonizować zarówno ze stylem kominka, jak i całego domu oraz ogrodu.

Bezpieczeństwo

Zasady zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z kominka ogrodowego są bardzo podobne do tych odnoszących się do ogniska. Nie powinien on być zlokalizowany blisko łatwopalnych budynków, jego bezpośrednie otoczenie również nie powinno sprzyjać rozprzestrzenianiu się ognia (może być np. wyłożone kamieniami). Świetnym rozwiązaniem jest, jeśli w pobliżu kominka znajduje się studzienka, kran, oczko wodne, strumyczek albo basen. Zawsze w razie konieczności woda będzie w zasięgu ręki.

Podczas korzystania z kominka również pamiętajmy o bezpieczeństwie tak osób obecnych, jak i wszystkiego, co nas otacza. Zawsze dopilnujmy całkowitego dogaszenia ognia w palenisku. Musimy mieć 100% pewności, że żadna iskra nie wznieci ognia.

Na każdy sezon

Kominek w ogrodzie to uciecha dostępna przez cały rok. Wystarczy odpowiedni opał, akcesoria takie, jak zmiotki, szufelki czy pogrzebacze, smaczne kiełbaski, karkówka, kaszanka, drób lub warzywa, miłe towarzystwo i miła impreza już się kręci. Nie przeszkadza jesienny powiew, zimowy chłód czy wiosenne roztopy. Całe ciepło daje kominek i miła atmosfera. Czegóż trzeba więcej?

Zobacz także:

Kominki dwustronne

Kominki z cegły

Kominki skandynawskie

Drewno kominkowe

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.