Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Kominki steatytowe (z kamienia mydlanego)

U nas nazwa ta brzmi wciąż tajemniczo, ale popularność takich kominków wciąż rośnie i coraz więcej Polaków wie, że są one wykonywane ze steatytu, czy skał pochodzenia wulkanicznego. Skądinąd bardzo sprytne rozwiązanie. Kominki steatytowe ze względu na właściwości zastosowanego w nich kamienia mają znacznie podwyższone możliwości akumulacji i oddawania ciepła. W połączeniu z nowoczesną technologią zyskują jeszcze lepsze parametry i stąd bierze się ich rosnąca popularność. Przyjrzyjmy się więc bliżej tym kominkom.

Steatyt

Nazywany też ‘kamieniem mydlanym’ (ang. ‘soapstone’), jest – jak już zostało wspomniane – skałą pochodzenia wulkanicznego. Charakteryzuje się doskonałą absorbcją ciepła i długim czasem jego oddawania. Jeśli na przykład będziemy go ogrzewać przez 2 godziny, to on zgromadzone ciepło będzie oddawał przez 24 – 30 godzin. Kamień ten charakteryzuje się również niskim wchłanianiem wilgoci, co szybko podchwycili kamieniarze wykorzystując go jako materiał wykończeniowy. Kiedy coś się wyleje na steatyt, wystarczy go zwyczajnie wytrzeć, a pozostanie, jak nowy. Także artyści-rzeźbiarze cenią ten kamień jako odpowiedni materiał wykonując z niego rzeźby i różne dekoracje. Kamień mydlany jest również ceniony za swoje właściwości ekologiczne.

Jego doskonałe właściwości grzewcze już bardzo dawno odkryli i zastosowali Finowie. Od wieków jest tam wykorzystywany do budowy pieców, kominów i kominków. Z czasem ta skandynawska technologia trafiła do innych krajów i dziś jest znana niemal na całym świecie.

Zastosowanie kamienia mydlanego

Ze względu na swoje wyjątkowe parametry, steatyt jest popularny jako materiał budulcowy do różnych rzeczy. Najchętniej jednak korzystają z niego producenci:

– pieców,

– kominów,

– kominków,

– w kuchni,

– w łazienkach i saunach,

– w sztuce.

Kominki steatytowe

Steatyt przez wielu fachowców jest uważany za kamień najlepiej akumulujący ciepło. Do tego dochodzi ta wyjątkowa właściwość, że nigdy się nie przegrzewa, a więc nie parzy, a swoje ciepło oddaje powoli. Ma też sporą wytrzymałość na uderzenia. Oto dlaczego okazał się tak doskonałym budulcem kominkowym.

Do kominków ze steatytu wykorzystuje się takie same wkłady kominkowe, jak w modelach kaflowych czy marmurowych. Powietrze w nich nagrzewa się na zasadzie konwekcji i jako ciepłe wraca do pomieszczeń przez kratki wentylacyjne. Kominki i piece steatytowe działają na zasadzie radiacji. Uznawana jest ona za najbardziej przyjazny sposób ogrzewania dla ludzkiego organizmu. Ciepło oddawane przez steatyt rozchodzi się po pomieszczeniu równomiernie i nie jest powodem przegrzewania górnych partii ciała. Doskonale sprawdzają się w przypadku osób z alergiami, bo nie powodują specyficznego ruchu powietrza, a więc i cząstek kurzu czy innych pyłków.

Estetyka kominków ze steatytu

Obudowy ze steatytu mogą mieć bardzo różne kształty i rozmiary. Wszystko zależy od miejsca, gdzie mają stanąć oraz gustu właścicieli. Można je zamówić indywidualnie i wówczas wyspecjalizowana ekipa wybuduje nam kominek naszych marzeń lub zakupić gotowe elementy obudowy, a potem je odpowiednio poskładać.

Steatyt jest skałą niejednolitą w swojej kolorystyce, jak i strukturze. Dlatego powstają kominki w całości z niego lub w połączeniu z innymi materiałami. O tym, czy się podobają, decyduje kwestia gustu. Jednak jest coś specyficznego w steatycie, jakaś surowość i czystość, która sprawia, że skała ta urzeka wiele osób.

Czy warto?

O tym, czy warto zainwestować w tego typu kominek, muszą zadecydować indywidualnie sami klienci. Obiektywnie rzecz ujmując, jest sporo atutów, które przemawiają na korzyść kominków steatytowych, z których najważniejszymi wydają się ich właściwości akumulacyjne, wytrzymałość i ekologiczność.

Zobacz także:

Kominki z cegły

Kominki dwustronne

Biokominki

Nowoczesne kominki narożne

Ogrzewanie kominkowe

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.