Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Kominki wolnostojące – Kozy

Kominki wolnostojące (Kozy) od lat cieszą się ogromnym powodzeniem w krajach skandynawskich i na zachodzie Europy. W naszym kraju od kilku lat bardzo szybko zyskują na popularności. Zasada działania kominków wolnostojących jest bardzo prosta – korpus kóz rozgrzewa się i oddaje ciepło do otoczenia.  Kominki wolnostojące oprócz funkcji grzewczej pełnią również rolę atrakcyjnego mebla.

Określenie „koza” większości osób kojarzy się z niewielkimi piecykami, które ogrzewały domy w przeszłości. Wygląd tych kominków bardzo często pozostawiał dużo do życzenia, a ich moc i czas palenia stanowiły duże utrudnienie w użytkowaniu.

Dzisiejsze kominki wolnostojące zdecydowanie różnią się od tych z przed lat. Są bardzo eleganckie i stanowią stosunkowo ekonomiczne źródło energii cieplnej. Wygląd kominka odgrywa niebagatelną rolę. Stylowe kominki wolnostojące potrafią dodać niesamowitego uroku prawie każdemu wnętrzu.

Klient może wybrać spośród wersji tradycyjnych piecyka pasujących do minimalistycznych i klasycznych wnętrz lub nowoczesnych, które idealnie komponują się z prostymi wnętrzami w stylu nowoczesnym.

Rynek oferuje kominki ze szczelnymi paleniskami zaopatrzonymi w przeszklone, duże drzwiczki, które mogą być panoramiczne, płaskie lub gładkie. W zależności od modelu można w nich palić przy otwartych lub zamkniętych drzwiczkach. Niektórzy producenci oferują nawet drzwiczki z szybami samoczyszczącymi oraz specjalne podpory zapobiegające osuwaniu się drewna na szybę. Istnieje również możliwość montażu specjalnych półek umożliwiających gotowanie.

Za sprawą eleganckich obudów i niskich kosztów, kominki wolnostojące stają się ciekawą alternatywą w stosunku do klasycznych wkładów kominkowych.

Wyróżniamy 2 typ kominków wolnostojących ze względu na materiał z którego zostały wykonane.

  1. Stalowe – posiadają stosunkowo cienkie ściany, które sprawiają, że dosyć słabo akumulują ciepło. Niskie właściwości akumulacyjne sprawiają, że zaraz po rozpaleniu zaczynają oddawać ciepło, jak również chwilę po zagaśnięciu przestają je oddawać. Kominki wolnostojące stalowe są lżejsze od żeliwnych i zazwyczaj mniejsze. Powszechnie ze względów bezpieczeństwa ścianki kominków stalowych wykłada się okładzinami kamiennymi lub ceramicznymi.
  2. Żeliwne – bardzo często wnętrze wyłożone jest cegłą szamotową, której zadaniem jest dłuższe trzymanie ciepła po wygaśnięciu ognia. Kominki wolnostojące żeliwne wręcz idealnie nadają się do ogrzewania domków w górach i letniskowych. Z powodzeniem można zakupić elegancki, stylowy kominek żeliwny o dekoracyjnej formie.

Zalety kominków wolnostojących

  1. Kominki wolnostojące zazwyczaj są dużo lżejsze od tradycyjnych, dzięki czemu nie ma potrzeby wzmacniania stropów
  2. Mogą z powodzeniem zastąpić kominek dla osób preferujących ogień, a nie chcących montować tradycyjnego kominka
  3. Z powodzeniem mogą ogrzać nawet dosyć duże pomieszczenia
  4. Mogą zostać ustawione prawie w każdym miejscu, jeśli będą miały podłączenie do komina
  5. Posiadają zamkniętą komorę spalania
  6. Niektóre modele umożliwiają gotowanie
  7. Koszt zakupu jest niższy, niż w przypadku tradycyjnych
  8. Rynek oferuje kominki wolnostojące w różnych stylach i kolorach
  9. Łatwo i szybko mogą zostać zdemontowane w razie potrzeby
  10. Sprawność może być porównywalna z kominkami tradycyjnymi
  11. Ciepło oddawane jest również rurą odprowadzającą spaliny
  12. Opalane są relatywnie tanimi paliwami – brykietem lub drzewem
  13. Emitują do atmosfery minimalne ilości szkodliwych dla zdrowia substancji
  14. Umożliwiają regulację mocy za pomocą przepustnicy lub szybra

Kominki wolnostojące niestety nie zapewnią ciepła dla całego domu, jak również nie mogą być stosowane w systemach DGP.

Umiejscowienie kominka wolnostojącego (Kozy)

Miejsce kominka wolnostojącego odgrywa istotną rolę. W domach posiadających otwarty układ pomieszczeń optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie kominka w centralnym miejscu parteru. W takiej sytuacji ciepło wytwarzane przez kominek będzie mogło bez przeszkód rozchodzić się po domu. W przypadku domów posiadających dużo ścian kominki często ustawiane są w centralnym pomieszczeniu. Kominek powinien mieć bezpośrednie przyłączenie do komina, którego przekrój musi być dostosowany do wielkości paleniska. Ponadto podłączenie do komina nie może mieć więcej niż 2 załamania, jak również nie powinno być zbyt długie. Jeśli w danym domu nie ma komina to można go dosyć wygodnie zbudować przy ścianie na zewnątrz. Generalnie im kominek bliżej komina, tym zdecydowanie lepiej.

Ważnym aspektem związanym z umiejscowieniem komina jest niepalność materiałów znajdujących się w jego bliskiej odległości. Posadzka i inne elementy w bliskiej odległości od kominka muszą być wykonane z materiałów niepalnych. Pomieszczenie w którym umiejscowimy kominek musi posiadać niepalny sufit znajdujący się na wysokości co najmniej 170 cm licząc od podłogi.

W domach posiadających dużą szczelność okien i drzwi należy zadbać o odpowiednią wentylacją, która zapobiegnie cofaniu dymu.

Na co należy zwrócić uwagę w trakcie wybierania konkretnego modelu kominka?

  1. Sprawność piecyka, która powinna wynieść  co najmniej ok. 60-80%
  2. Moc nominalna odgrywa również niebagatelną rolę. Powinna zostać obliczona na podstawie powierzchni, jaką ma ogrzać dany kominek oraz izolacji domu. Ogólnie przyjmuje się, że 1 kW mocy powinien wystarczyć na ok. 10 m2 powierzchni standardowego pomieszczenia. Oferowane na rynku kominki zazwyczaj mają moc od 5 do 20 kW. Część producentów podaje powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać oferowany kominek.
  3. Kolejnym istotnym elementem jest czas palenia. Najlepsze kominki to takie, które do pełna załadowane drewnem palą się przez ok. 10 godzin.
  4. Dobrze, jak popielnik jest wyposażony w pokrywę, która zapobiega wysypywaniu popiołu w trakcie przenoszenia go przez pomieszczenia mieszkalne.

Bezpieczeństwo użytkowania komika wolnostojącego

Bezpieczeństwo powinno być stawiane zawsze na pierwszym miejscu podczas instalacji i użytkowania kominka. Właściciel kominka wolnostojącego może czuć się bezpiecznie, jeśli przynajmniej raz do roku kominiarz przeprowadza przegląd kominka i całej związanej z nim instalacji. W szczególności istotną rolę odgrywa szczelność przewodów odprowadzających spaliny.

Pomieszczenie w którym znajduje się kominek powinno mieć dostęp świeżego powietrza z zewnątrz, aby zapobiec odwróceniu ciągu w kominie, który może spowodować wtłaczanie dymu do środka domu. Tego typu zjawisko zachodzi najczęściej w budynkach wyróżniających się dużą szczelnością.

W żadnym wypadku kominków nie mogą samodzielnie obsługiwać dzieci, ponieważ może się to skończyć tragicznie. Instalację kominka należy zlecić profesjonalnemu instalatorowi, który posiada odpowiednie uprawnienia. W żadnym wypadku nie mogą się podejmować tego zadania osoby bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Brykiet i drewno

Najczęściej stosowanymi paliwami jest drewno i brykiet. Oferowane na rynku kominki przystosowane są do spalania właśnie obu paliw. Zdarzają się również kominki w których palić można węglem kamiennym.

Najlepsze drewno to takie, które jest suche i pochodzi od drzew liściastych. W trakcie spalania drewna mokrego duża część energii jest tracona na odparowanie wody. Ponadto podczas spalania mokrego drewna wytwarzane są znaczące ilości dymu.

Brykiet to nic innego, jak sprasowane trociny. Wartość opałowa jest wyższa niż ma to miejsce w przypadku drewna. W trakcie spalania brykietu produkowane są niskie ilości gazów i pyłów.

Ceny kominków wolnostojących zależą od wielu czynników, ale warto zakupić produkt renomowanej firmy.

Zobacz także:

Kominki skandynawskie

Piece kominkowe

Biokominki

Kominki ekologiczne

Kominki nowoczesne

Kominki narożne

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.