Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Kominki z kamienia – tradycja i nowoczesność

Naturalny kamień wraca do łask. Jego walory i niepowtarzalny urok rozbudzają wyobraźnię nie tylko artystów. Dlatego pojawia się również w naszych domach w różnych postaciach: jako blaty w kuchni, jako parapety, jako podłoga, jako elewacje i w końcu jako obudowa kominków. Technologia współczesna pozwala na to, że wybór faktury kamienia, jak i jego kolorystyki jest naprawdę ogromny. Dlatego kominki mogą mieć fascynujące wręcz obudowy. Wszystko zależy od kreatywności projektantów, rodzaju kamienia oraz dostępnego budżetu.

Rodzaje kamienia do obudowy

Współczesne kominki można wykonywać z wielu rodzajów kamienia. Należą do nich granity, marmury, piaskowce, wapienie, trawertyny, onyksy, łupki, bazalty, gnejsy i wiele innych. Każdy z nich wnosi coś unikalnego tak pod względem faktury, jak i barwy oraz indywidualnych właściwości. Dlatego dobrze jest zapoznać się, jak każdy z nich będzie prezentował się jako obudowa kominka.

Granit – jest skałą o bardzo praktycznych właściwościach. Należy do najtwardszych i najbardziej wytrzymałych kamieni, a mimo to jest podatny na obróbkę. Z tego powodu jego zastosowanie jest bardzo szerokie od wielu wieków. Obiekty wykonane z granitu są piękne i trudne do zniszczenia. Jest odporny na działanie czynników zewnętrznych takich jak wysoka lub niska temperatura, ogień  czy woda. Znamienny jest również jego charakter ekologiczny, gdyż jego wydobycie, jak i obróbka nie wymagają używania szkodliwych technologii. Oto dlaczego tak doskonałe połączenie właściwości i walorów estetycznych wpływa na atrakcyjność tego kamienia.

Marmur – odwieczny symbol bogactwa i przepychu. Jako skała krystaliczne są także dość odporne na niszczenie. Mniej twardy od granitu pozwala na jeszcze sprawniejszą obróbkę. O jego wyglądzie decyduje struktura powierzchni. Spotykamy marmury śnieżnobiałe, kremowe, o odcieniach czerwonych, pomarańczowych, niebieskich i innych. Poprzecinane są siecią żył, których ułożenie i gęstość decydują o klasie materiału. Najdroższe są te o najbardziej jasnej i jednolitej powierzchni.

Piaskowce – popularne, bo łatwo dostępne. Są to skały osadowe, które powstały w wodzie i dlatego posiadają charakterystyczne uwarstwienie. Głównym składnikiem piaskowców jest kwarc, który występuje z domieszką miki czy skalenia. Konkretne właściwości danego piaskowca zależą od lepiszcza (spoiwa), które wiąże oddzielne ziarna kwarcu. Ich barwa bywa bardzo różna, biała, kremowa, szara, żółta, czerwona, brunatna. Jako obudowa kominka wymagają odpowiedniej konserwacji, gdyż bardzo łatwa osadza się na nich sadza.

Wapienie – są to skały pochodzenia organicznego, które powstały z wapiennych szkieletów zwierząt osadzonych na dnie morza. Wyróżnia się wapienie koralowe, muszlowe, numulitowe i kredę. Występuje tylko w chłodnych odcieniach. Stanowi dobre tło do stworzenia kontrastów barw i faktur. Świetnie sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych i rustykalnych, Obudowy wapienne zawsze powinny być zaimpregnowane.

Trawertyny – są to odmiany wapienia. Charakteryzują się bardzo oryginalną, porowatą strukturą oraz ciepłym miodowo-złotym odcieniem. Same w sobie są tak dekoracyjne, że nie potrzebują dodatkowych zdobień. Ze względu na liczne naturalne żłobienia, po wypolerowaniu zabezpiecza się je specjalnym impregnatem, aby nie absorbowały kurzu, brudu, sadzy i innych pyłów.

Onyks – bardzo ozdobny, wielobarwny kamień. Przepuszczają światło nawet przez grubość kilku centymetrów. Z tego powodu rzeczy, które z nich powstają są często podświetlane od spodu. Dlatego też stały się atrakcyjnym materiałem na obudowy kominków.

Łupki – bardzo często spotykany kamień. Może mieć różną strukturę, barwę i fakturę. Dostępny w gotowych do montażu zestawach, płytkach lub całych płytach. Najczęściej ma odcień szary, czarny, rdzawy i niebieskawy. Niektóre łupki mają metaliczny połysk i wówczas ich kolor zależy od kąta padania na nie światła, co jest dodatkowym efektem.

Tradycja i nowoczesność

Kamienne kominki mają bardzo długą tradycję. Paleniska z kamienia oraz miejsce je okalające od zawsze zabezpieczały przed rozprzestrzenianiem się ognia. Pokolenia z powodzeniem wykorzystywały ten materiał, nadając mu dodatkowo pięknych kształtów i zdobień. Kamień jest tak trwały i piękny, że nawet po wiekach zachwyca swoim urokiem.

Nic więc dziwnego, że kominki z kamienia obecnie przeżywają swój renesans. Dzisiaj, nowoczesne metody obróbki kamienia dają dużo większe możliwości tworzenia z niego różnych form. Współcześni projektanci potrafią wydobyć z kamienia niezwykle efektowne kształty i zestawienia. Łączą różne jego rodzaje, faktury i kolory osiągając oryginalne, często wręcz magiczne, rezultaty.

To właśnie bogactwo możliwości, jakie drzemią w kamieniu sprawia, że jest on nieustannie atrakcyjny jako tworzywo. Dlatego rozważając budowę kominka warto przyjrzeć się ofercie kominków z kamienia. Może zauroczą i nas?

Zobacz także:

Kominki rustykalne

Kominki z cegły

Kominki steatytowe

Kominki narożne

Montaż kominka

Kominki elektryczne

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.