Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Kominki z płaszczem wodnym

Kominek większości osób kojarzy się głównie z elementem ozdobnym. W trakcie palenia wytwarza w pomieszczeniu niesamowitą atmosferę. W ostatnich latach spojrzenie na kominki częściowo się zmienia. Właściciele domów zaczynają interesować się kominkiem nie tylko jako elementem ozdobnym. Kominki zyskują na popularności ze względu na fakt, że mogą być dodatkowym i bardzo efektywnym źródłem ciepła. Można ogrzewać nimi nie tylko pomieszczenie w którym znajduje się kominek, ale cały dom.

Zasada działania kominka z płaszczem wodnym

Ogrzewanie całego domu umożliwiają kominki z płaszczem wodnym. Ten rodzaj kominków przebojem wszedł na rynek ze względu na wiele niewątpliwych zalet. Tradycyjne kominki do ogrzewania domu wykorzystują sieć kanałów (w ścianie i stropie) za pomocą których rozprowadzane jest powietrze. Tego typu rozwiązanie ma sporo wad. W przypadku nowo budowanego domu wykonanie takich kanałów nie jest dużym problemem, jednakże w przypadku istniejących jest to praktycznie niemożliwe.

Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie sieci centralnego ogrzewania. Skorzystanie z takiej możliwości umożliwiają kominki z płaszczem wodnym. Tego typu kominek pozwala na ogrzanie całego domu przy pomocy energii wytworzonej w procesie spalania drewna. Kominek z płaszczem wodnym składa się z płaszcza zewnętrznego i wewnętrznego pomiędzy którymi wypełniona jest woda. Ścianki są izolowane, dzięki czemu odzyskiwana jest maksymalna ilość ciepła.

Mechanizm działania kominka z płaszczem wodnym jest bardzo prosty. Dołem wymiennika doprowadzana jest zimna wodna. W trakcie przechodzenia przez obszar wkładu kominkowego podgrzewana, a następnie przekazywana do instalacji centralnego ogrzewania. Dostarczenie gorącej wodny do instalacji centralnego ogrzewania umożliwia równomierne rozprowadzenie ciepła po całym domu. Niektóre kominki z płaszczem wodnym posiadają dodatkowe elementy tuż nad paleniskiem którymi również może przepływać woda, co zwiększa efektywność ogrzewania wody. Kominek łączony jest z systemem centralnego ogrzewania za pomocą specjalnych kroćcy przyłączeniowych, które umieszczone są w korpusie wkładu.

Ekonomiczność, estetyczność i ekologiczność kominka

Kominek z płaszczem wodnym jest rozwiązaniem estetycznym, ekonomicznym i co bardzo ważne ekologicznym. Moc cieplna tego kominków może wynosić od kilkunastu do 40 kW. Oczywiście należy pamiętać, że moc ściśle uzależniona jest od ilości znajdującego się w kominku paliwa, jak również danej fazy spalania.

Ekonomiczność kominka z płaszczem wodnym uzasadnia fakt, że ciepło nie ucieka przez komin, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Ponadto tego typu kominek jest bardziej ekologiczny, ponieważ w trakcie spalania drewna wytwarza się mniej CO2 niż ma to miejsce w przypadku węgla. Pod względem estetyki kominki z płaszczem praktycznie niczym nie różnią się od tradycyjnych, ponieważ również mogą mieć wiele różnych rodzajów drzwiczek jednoczęściowych lub wieloczęściowych, system otwierania na bok lub do góry oraz posiadać szyby pryzmatyczne lub płaskie.

Praca kominka

Sterowanie kominka z płaszczem wodnym nie jest tak proste, jak ma to miejsce w przypadku kotła olejowego lub gazowego, jednakże w pewnym zakresie jest możliwe. Zdecydowanie najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest stymulowanie paleniska poprzez zwiększanie lub zmniejszanie dostępu powietrza i ciągu w kominie. Ponadto sterowanie jest możliwe poprzez regulację pomp odpowiadających za obieg wody w instalacji. Urządzanie włącza się w sytuacji, gdy woda osiągnie zaprogramowaną temperaturę, jak również wyłączą się jeśli spada poniżej określonej wartości. Na rynku dostępne są również regulacje automatyczne, które sterują intensywnością spalania poprzez automatyczne dozowanie dostarczanej ilości powietrza.

Ogrzewanie wody

Istnieje możliwość wykorzystania ciepłej wody z komika z płaszczem wodnym. W tym celu nad paleniskiem należy zastosować dodatkową wężownicę, która wykorzysta dużą moc grzewczą kominka.  Pewnym problemem tego rozwiązania jest zbyt duży wzrost temperatury i ciśnienia. Rozwiązanie tego problemu przynosi wymiennik chłodzenia awaryjnego, który instalowany jest w środku wodnego wymiennika ciepła. Dostarczana do niego woda pochodzi z sieci wodociągowej. W przypadku przekroczenia temperatury otwierany jest zawór termostatyczny, która doprowadza zimną wodę do wymiennika. Niestety takie rozwiązanie nie jest jeszcze dopuszczone przepisami w Polsce.

W naszym kraju przepisy pozwalają tylko na montowanie tylko instalacji otwartych czyli zabezpieczonych przed awarią związaną z nadmiernym wzrostem ciśnienia.

Czy sam kominek z płaszczem wodnym wystarczy?

Odpowiedniej wielkości kominek z płaszczem wodnym powinien bez problemów ogrzać nawet znaczących rozmiarów budynek to jednak raczej nie warto decydować się, aby był on jedynym źródłem ciepła. Konieczność systematycznego rozpalania powoduje, że ze względów praktycznych większość właścicieli domów decyduje się na dodatkowe zamontowanie kotła gazowego, olejowego lub elektrycznego. Takie rozwiązanie sprawi, że nawet w trakcie dłuższej nieobecności w sezonie grzewczym temperatura w domu nie spadnie poniżej określonej temperatury.

Obudowy kominkowe

Rury dochodzące do kominka z płaszczem wodnym można w dosyć prosty sposób ukryć, tak że będzie wyglądał prawie jak tradycyjny. Pewnym kłopotem może być zamaskowanie otwartego naczynia wzbiorczego, ponieważ powinno być umieszczone nad źródłem ciepła. Najprostszym rozwiązaniem jest umiejscowienie go na poddaszu, ale nie w każdym budynku jest to możliwe.

Ceny komików z płaszczem wodnym

Cennik tego typu kominków jest niezwykle zróżnicowany i uzależniony od wielkości, typu i producenta. Zazwyczaj cena kominka z płaszczem wodnym waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Koszt samego wkładu stanowi tylko część ogólnych kosztów kominka z płaszczem wodnym.

Opinie na temat kominków z płaszczem wodnym są dosyć zróżnicowane, jednakże z praktyki więcej osób jest poleca niż odradza.

(Na zdjęciu kominek marki Lechma)

Zobacz także:

Czy warto wybrać kominek z płaszczem wodnym?

Portale kominkowe

Wkłady kominkowe

Kominki narożne

Nowoczesne kominki narożne

Kominki z kamienia

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.