Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Montaż kominka

Budowę i montaż kominka najlepiej jest powierzyć doświadczonym fachowcom, którzy zagwarantują jego trwałość i poprawne działanie przez wiele lat. Jednak dobrze jest mieć pewną orientację co do zasad montażu, gdyż z nimi związane ściśle funkcjonowanie kominka. Jeśli dysponujemy taką podstawową wiedzą, będziemy lepiej umieli obsługiwać go i efektywnie wykorzystywać.

Miejsce na kominek

Najlepszą lokalizacją kominka jest miejsce na ścianie lub rogu naprzeciwko okna lub drzwi, które również powinny być jak najbardziej oddalone od niego. W ten sposób palenie się ognia nie jest zakłócane przez przeciągi, które przyczyniają się do nadmiernego dymienia i słabszego ogrzewania. Kominek musi być podłączony do komina, więc powinien również być jak najbliżej niego, aby przewód dymowy nie miał zbyt wielu zagięć. Kominki z reguły są bardzo ciężkie, dlatego fundamenty lub stropy, na którym mają stanąć powinny mieć wystarczającą wytrzymałość. Czasem trzeba je dodatkowo zabezpieczyć.

Ze względu na to, że w danym pomieszczeniu stają się one miejscem centralnym, a więc skupiającym uwagę obecnych, dobrze jest zadbać zarówno o  wygląd kominka, jak i jego tło. To ostatnie, nie powinno stanowić dla niego konkurencji, ale raczej wydobywać urok kominka i pomagać w skoncentrowaniu się na nim. Dlatego warto, aby ściana lub ściany (w przypadku kominków narożnych) miały spokojne płaszczyzny i stonowaną kolorystykę.

Zasady instalacji kominka

Instalacja kominka musi być wykonana przez wykwalifikowaną osobę, która ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie. A oto najważniejsze etapy montowania kominka:

  • Montaż wkładu – przygotowanie otworu w kominie,

– przy wariancie z podłączeniem do systemu DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza) trzeba również przygotować otwory na rury rozporo wadzące ciepłe powietrze.

  • Ustawienie podstawy obudowy kominka – wyłożenie ściany za wkładem warstwą izolacji (ognioodporną wełną mineralną z ekranem aluminiowym),

– przymocowanie jej do ściany oraz elementów obudowy.

  • Montowanie innych elementów obudowy – łączenie fragmentów obudowy w odpowiedniej kolejności za pomocą właściwego żaroodpornego spoiwa.
  • Instalowanie rury łączącej wkład z przewodem kominowym (i opcjonalnie rurami rozprowadzającymi ciepłe powietrze do innych pomieszczeń).
  • Zamocowanie dekoracyjnej belki.
  • Montaż okapu nad kominkiem.
  • Zamknięcie okapu ścianką frontową.

Przed pierwszym użyciem

Po właściwym zamontowaniu kominka, nie można w nim rozpalać jeszcze przez około dwa tygodnie. Ten czas jest potrzebny na dokładne wyschnięcie wszelkich zastosowanych w nim łączeń. Kiedy nadejdzie moment jego inauguracji, najpierw należy wykonać kilka czynności sprawdzających:

– czy przejścia odprowadzające dym nie zostały zatkane,

– czy szczelność obiegu spalin jest we właściwej kondycji,

– czy ruchome części znajdują się na właściwych miejscach,

– czy szkło zabezpieczające nie zostało uszkodzone,

– czy drzwiczki zamykają się prawidłowo.

Zagwarantowanie bezpiecznego użytkowania

Nawet najpoprawniej zamontowany kominek musi być co jakiś czas kontrolowany co do poprawnego działania. Do rzeczy, nad którymi należy czuwać należą:

Szyber – regularne sprawdzanie, czy ta przegroda w kominie nie uległa zapchaniu. Jeśli szyber jest zamknięty albo zatkany, dym wraca do wnętrza. Ważne jest, aby czasem go przeczyścić, gdyż zanieczyszczenie powoduje mniejszą lub większą utratę ciepła.

Palenisko – powinno być sprzątane z popiołu przed każdym kolejnym rozpaleniem.

– Szczelność przewodu kominowego – bardzo, bardzo ważna sprawa! Każda jego nieszczelność zagraża zatruciem domowników tlenkiem węgla (zaczadzeniem).

Kominiarz – koniecznie, ale to koniecznie, raz do roku zaproś go na kontrolę i ewentualne udrożnienie komina.

Pamiętajmy, że kominki mają mnóstwo uroku i są bardzo dekoracyjne, ale istotne są również funkcje, jakie pełnią, a tym należy zapewnić 100 % poprawności i bezpieczeństwa.

Zobacz także:

Jak zbudować kominek?

Jaki kominek wybrać?

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.