Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Nowoczesne kominki narożne

Usytuowanie kominka ma ogromne znaczenie. Tym większe, jeśli jest to kominek w obudowie, gdyż będzie on funkcjonował w danym miejscu przez wiele lat i nie da się go przemieścić, jak mebel. Jednym z ciekawych rozwiązań alternatywnych wobec tradycyjnie umieszczanych kominków, jest umiejscowienie go w rogu pomieszczenia. Ze względu na takie położenie wymagają one specyficznego podejścia, ale odpowiednio zaaranżowane wnętrze sprawi, że kominek narożny doskonale spełni swoje zadanie ogrzewania oraz dekorowania.

Dlaczego w rogu?

A dlaczego nie? Dziś już nie ograniczają nas ani sztywne kanony piękna, ani brak możliwości technicznych do przeprowadzenia i zrealizowania większości pomysłów. Jeśli komuś pasuje optycznie lub po prostu podobają się kominki ulokowane w rogu pomieszczenia, to warto zrealizować swoje idee.

Czasami wybór wiąże się z koniecznością, bo po prostu nie ma lepszego miejsca na kominek w danym pokoju czy salonie. Niektórzy wybierają ten wariant z tego powodu, że daje on lepszą ekspozycję palącego się w kominku ognia, który jest widoczny z dwóch stron, a przy dogodnym usytuowaniu może być nawet widoczny z przylegających pomieszczeń. Kominki znajdujące się w rogu pomieszczenia dają także tę możliwość, że pozwalają cieszyć się widokiem płomieni z każdego jego miejsca.

Budowa kominka narożnego

Budowa kominków narożnych w obudowie jest podobna do tych zwykłych. W jej skład w chodzi kilka elementów. Do najważniejszych należą wkład, komin, obudowa z cegieł oraz obudowa zewnętrzna. Przyjrzyjmy się im po kolei:

wkład – produkowane są z myślą o ich specyficznej budowie. Producenci wychodzą do klientów z różnymi wersjami. Można spotkać wkłady geometryczne lub o bardziej opływowych kształtach. Jeśli chodzi o drzwiczki do nich, to mogą być otwierane tradycyjnie na boki lub unoszone do góry.

komin – w tym przypadku  obowiązują zasady analogiczne do zwykłego kominka. Powinien on być zlokalizowany jak najbliżej komina, gdyż unika się wówczas licznych zagięć w przewodzie do niego prowadzącym, a to znacznie poprawia sprawne odprowadzanie dymu.

obudowa z cegieł – jej zasadniczym zadaniem jest podtrzymywanie konstrukcji wkładu kominkowego oraz jak najdłuższe trzymanie ciepła. Cegły, z jakich jest zbudowana nazywane są szamotówkami i to one mają właściwości długiego utrzymywania temperatury. Poza tym są na tyle mocne, że dodatkowo chronią wkład przed uszkodzeniami.

obudowa – najbardziej dekoracyjny element każdego kominka z wkładem. Obudowy wykonuje się najczęściej z grafitu, granitu, piaskowca i marmuru. Tu właściciele mogą się „wyżyć” ze swoimi marzeniami i zamówić taką obudowę, która spełni ich oczekiwania. Oby tylko budżet to wytrzymał :)

Niektórzy wciąż jeszcze lubią umieścić na obudowie tradycyjną półkę, na której postawią coś dekoracyjnego, sentymentalnego lub praktycznego, np. lustro.

Pomysły na kominki narożne

Narożne kominki coraz częściej wykorzystywane są do efektownego łączenia wnętrz, gdzie funkcjonuje otwarta strefa dzienna, czyli salon (pokój dzienny), jadalnia i kuchnia. Lokowane są w takim miejscu, że jego widok i ciepło ogarniają całą tę przestrzeń.

Sposoby na wykończenie obudowy kominka, czyli na płynne wtopienie go ściany. Najpopularniejszym wyjściem jest otynkowanie obudowy i jej pomalowanie w kolorze ściany, na której został ulokowany. Ułatwia to przeprowadzanie późniejszych zmian, bo wystarcza jego przemalowanie, by pasował do nowej aranżacji.

Nie brakuje również chętnych do wykończenia obudowy cegłą. Z takie rozwiązania korzystają najczęściej właściciele kominków w stylu rustykalnym. Połączenie cegły z elementami metalowymi daje wspaniałe efekty w przypadku nowoczesnych kominków narożnych. Niektórzy zamiast cegieł stosują tu płytki klinkierowe, które dają podobne rezultaty.

Kominki narożne przybierają czasem nietypowe kształty. Dlatego dobrym rozwiązaniem na ich wykończenie staje się wykorzystanie mozaiki ceramicznej. Jest ona bardzo uniwersalna i plastyczna, a także bardzo efektowna. Natomiast kamieniem naturalnym jest dobrze obłożyć obudowy w kształcie zbliżonym do prostokąta.

Czy warto postawić kominek narożny?

Jeśli tylko się podoba i mamy na to odpowiednie warunki oraz fundusze, to jak najbardziej. Jest tyle sposobów na wspaniałą aranżację wnętrza z takim kominkiem, że na pewno da się dogodzić każdemu. Wybór zależy od nas.

Zobacz także:

Kominki narożne

Kominki nowoczesne

Kominki steatytowe

Kominki wolnostojące – Kozy

Drewno kominkowe

Ogrzewanie kominkowe

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.