Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Obudowy kominkowe

Na budowę całego kominka składa się wkład kominkowy, jego obudowa oraz odpowiedni komin. Za ciepło odpowiada ten pierwszy element, za estetykę natomiast rodzaj i wygląd obudowy. Wszyscy, którzy decydują się na zakup i montaż kominka w swoim domu, przywiązują wagę zarówno do jego funkcjonalności, jak i elegancji. Gdyby zależało im tylko na emisji ciepła, wybraliby przecież kaloryfery lub innego rodzaju grzejniki. Kominki bowiem są nie tylko źródłem ciepła, one przyciągają także swoim wyglądem. Wprowadzają magiczny nastrój i przywracają dawną tradycję gromadzenia się rodziny i przyjaciół wokół domowego ogniska.

Rodzaje obudowy kominków

Obudowy kominkowe nadają odpowiedniego charakteru tym nowoczesnym paleniskom. To one podkreślają styl pomieszczenia i jego rolę w całym domu czy mieszkaniu. Dlatego klienci z dużym zaangażowaniem przykładają się do wyboru odpowiedniej obudowy. Oto najczęściej spotykane rodzaje obudowy kominków:

klasyczne – kształtem nawiązują do tych znanych z dawnych lat. Wykonywane są najczęściej z kamienia i marmuru. Charakteryzują się dużej wielkości paleniskiem. Najlepiej – oczywiście – wyglądają we wnętrzach klasycznych.

rustykalne – obecnie są najpopularniejsze. Może dlatego, że w porównaniu z innymi okazują się najtańsze. Zazwyczaj wykonywane są z prefabrykowanych i gotowych do złożenia elementów. Bywają też z marmuru, łupanego piaskowca, drewna, z cegły, a nawet z polnych kamieni. Są to duże kominki, wokół których często umieszcza się charakterystyczne blaty, a nad paleniskiem belkę kominkową.

kaflowe – swoim stylem ewidentnie nawiązują do dawnych pieców. Ich zadaniem jest nadanie pomieszczeniu starodawnego, tradycyjnego charakteru. Odpowiednio zaprojektowane pasują do różnych stylów.

nowoczesne – miewają bardzo różne formy i wygląd. Ostatnio zaznacza się tendencja do projektowania bardzo nietypowych, minimalistycznych w swoich kształtach kominków.

ultranowoczesne – są projektami, które zdecydowanie dominują we wnętrzu, w którym są umieszczane. Miewają bardzo dziwne formy i wykonywane są z różnych materiałów. Mogą być montowane na stałe lub przenośne.

artystyczne – są to kominki autorskie, o niepowtarzalnych kształtach. Powstają z bardzo różnych materiałów: skóry, ceramiki, stali nierdzewnej, drewna i innych elementów. Aby zdecydować się na tego typu kominek, należy być całkowicie pewnym, że będzie dobrze komponował się w wybranym miejscu.

Innym podziałem rozróżniającym obudowy komików jest kształt fasady paleniska:

– płaska,

– półokragła,

– narożna,

– otwarta na dwie strony (tzw. tunel),

– otwarta na trzy strony,

– otwarta na cztery strony,

– pryzmatyczna.

Materiały, z jakich wykonuje się obudowy

Obudowę kominka można wykonać z bardzo różnych materiałów. Nieraz bywają one bardzo nietypowe. My jednak przyjrzyjmy się, z czego najczęściej tworzy się kominki:

– marmuru,

– piaskowca,

– ceramiki (płytki, kafle, cegła klinkierowa lub płytki klinkierowe),

– granitu,

– trawertynu,

– onyksu,

– polnych kamieni,

– drewna,

– bloczków betonowych,

– stali.

Sprawa bezpieczeństwa

Atrakcyjny wygląd kominka, doskonale spełniana funkcja ogrzewania to nie wszystko. Takie urządzenie musi zapewniać bezpieczeństwo podczas korzystania z niego. Chodzi – oczywiście – przede wszystkim o bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Jest ono uzależnione od tego, w jaki sposób został wykonany oraz czy prawidłowo podłączono go stosownego komina. Także kwestia właściwej eksploatacji wydaje się bardzo istotna, gdyż z błędów, które mogą pojawić się w każdej ze wspomnianych kwestii, może pojawić się niebezpieczeństwo pożaru lub zatrucia tlenkiem węgla.

Dlatego przy zakupie należy sprawdzać certyfikaty na dany egzemplarz, a jego montaż powierzać tylko prawdziwym, doświadczonym profesjonalistom. Także częste kontrole, jakie powinny być rutynowo wykonywane przez zakłady kominiarskie, okazują się niezwykle ważne i konieczne.

Zanim podejmiemy decyzję

Jak widać możliwości wyboru obudowy kominkowej jest wiele. Dlatego najpierw powinno się zastanowić nad miejscem, gdzie chcemy go umieścić, stylem danego pomieszczenia, a także nad tym, jak często będziemy z niego korzystali. Dopiero potem wyruszajmy na odszukanie kominka, który okaże się dla nas optymalny. Dobrze wybrany kominek, ładna i bezpieczna obudowa, prawidłowy montaż i odpowiedni komin, zapewnią nam ciepło, piękno, magiczny nastrój i bezpieczeństwo na wiele lat.

Zobacz także:

Portale kominkowe

Wkłady kominkowe

Kominki rustykalne

Kominki narożne

Kominki nowoczesne

Montaż kominka

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.