Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Ogrzewanie kominkowe – zalety i wady

Ogrzewanie kominkiem najbardziej kojarzy się nam z powrotem do tradycji oraz wyjątkowym nastrojem w pomieszczeniu, gdzie się znajduje. Jednak współczesne kominki mogą wnosić o wiele więcej. Co ciekawsze, wcale nie muszą nawiązywać do tradycji, ba, czasem wręcz przeciwnie, są tak futurystyczne, że tylko nazwa przypomina o tym fakcie. Zobaczmy więc, co w nasze współczesne czasy wnoszą kominki. Skąd wziął się ich renesans i popularność.

Walory użytkowe

Większość kominków, bez względu na swój styl, łączy zalety użytkowe z atrakcyjnością estetyczną. Jako autonomiczne źródło ciepła nie są uzależnione od zewnętrznych dostaw energii. W razie jakiejkolwiek awarii nie powodują zagrożenia dla innych form ogrzewania w danym lokalu. Eksploatacja kominków jest bardzo ekonomiczna.

Zwłaszcza nowoczesne kominki wyposażane są często w dodatkowe funkcje. Mogą na przykład wspierać podstawowy system ogrzewania domu czy mieszkania. Ich ciepło nie musi ograniczać się tylko do jednego pomieszczenia. Projektanci prześcigają się nie tylko w coraz to ciekawszych formach i barwach kominków, ale wzbogacają je o dodatkowe funkcje, między innymi podgrzewania potraw, wody, a nawet grillowania.

Estetyka

To chyba wygląd w połączeniu z magią ognia nadaje kominkom to ‘coś’. Nastrój w pomieszczeniu, gdzie się znajdują zawsze jest wyjątkowy. Kominek staje się centrum i koncentruje na sobie uwagę wszystkich obecnych. Lubimy być w jego pobliżu. Ciepło i blask, jaki emituje, relaksuje i uspokaja. Jeśli kominek, a zazwyczaj tak właśnie się dzieje, jest piękny, efekt staje się jeszcze mocniejszy. Do tego miejsca z chęcią przychodzą domownicy, by ogrzać się nie tylko w ogniu z kominka, ale również w cieple domowego kręgu rodziny i przyjaciół. To naprawdę jest magiczne miejsce.

Nie tylko dekoracja i nastrój

Kominki nowej generacji dają ciepło nie tylko w miejscu, gdzie się znajdują. Coraz częściej wykorzystuje się je do równomiernego ogrzewania kilku pomieszczeń. Służą do tego specjalne systemy dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Ciepło w nich jest oddawane za pośrednictwem powietrza. Ogrzewa się ono opływając rozgrzany wkład, a następnie specjalnymi izolowanymi kanałami jest rozprowadzane na dalsze odległości.

Natomiast w systemie z obiegiem naturalnym wykorzystywane jest zjawisko unoszenia się gorącego powietrza w obudowie kominka. Rozgrzane powietrze, które idzie ku górze komina jest rozprowadzane specjalnymi kanałami do innych pomieszczeń. Koszty inwestycyjne takiego obiegu naturalnego nie  są wysokie. Tym sposobem można ogrzać nawet cztery pomieszczenia.

Jeszcze większe możliwości ogrzewania daje zamontowanie w systemie ogrzewania kominkowego specjalnie wyciszanej turbiny elektrycznej. Sprawia ona, że przepływ gorącego powietrza jest sprawniejszy. Taki system działa na zasadzie ciśnienia wytwarzanego przez turbinę umieszczoną pod wkładem lub podciśnienia wytwarzanego przez turbinę umieszczoną nad kominkiem.

Kominek może też być źródłem ciepła dla tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania. Wykorzystuje się do tego kominki z płaszczem wodnym, w których  tylko niewielka część ciepła promieniuje i ogrzewa dane pomieszczenie, cała reszta przekazywana jest wodzie. Ta pobrane ciepło przekazuje do podłączonej instalacji grzewczej. Kominki z płaszczem wodnym bywają zarówno podstawowym, jak i dodatkowym źródłem ciepła instalacji c.o. Inną możliwością tych kominków jest podgrzewanie wody użytkowej.

W większości współczesnych kominków można też upiec kiełbaski, kurczaka lub inne potrawy. Producenci oferują specjalne ruszty, które wstawia się do środka i na nich piecze, niczym na grillu.

Wady ogrzewania kominkiem

Kominki, zwłaszcza w stylu tradycyjnym potrzebują sporej inwestycji. Potrzebują one nakładu na wkład, obudowę, robociznę, akcesoria oraz opał, a to wszystko składa się na dość wysoki koszt. Trzeba też zawsze pamiętać o zaopatrzeniu w drewno lub inne paliwo. Jeśli chodzi o drewno, to nie jest drogie, ale transport oraz jego przygotowanie bywa sporym wydatkiem. Niektórych męczy nieustanne podkładanie do kominka, zbieranie popiołu czy jego czyszczenie, a także sprzątanie w pobliżu kominka.

Jednak w całościowym bilansie widać, że zainwestowanie w kominek daje więcej plusów, niż minusów, więc warto rozważyć zakup optymalnego dla naszych potrzeb kominka. Nie musi to być potężny, okazały kominek w starym stylu, ale choćby praktyczny, mały i przenośny kominek. Nieduży, niedrogi, a ile ciepła i radości wnosi do pomieszczenia.

Zobacz także:

Kominki elektryczne

Kominki gazowe

Obudowy kominkowe

Wkłady kominkowe

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.