Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Paliwa kominkowe – brykiet, pellet, drewno, gaz, węgiel, bioetanol i paliwo żelowe

Choć kominki najbardziej kojarzą się z opalaniem ich drewnem, to nie wszyscy wiedzą, iż nie jest ono jedynym paliwem, jakie jest w nich wykorzystywane. Współczesna technika pozwala na spalanie w kominkach także innego rodzaju paliwa i to ono często przesądza o nabyciu i wybudowaniu takiego, a nie innego modelu. Zobaczmy, co ze sobą niosą poszczególne typy paliwa kominkowego.

Drewno

Drewno jest tradycyjnym, jednym z najstarszych rodzajów paliwa służących człowiekowi do ogrzania się i przygotowania strawy. Jest materiałem w pełni wytwarzanym i nieustannie odtwarzanym przez naturę. Spalając drewno powstaje mniej groźny CO (tlenek węgla), niż w przypadku węgla. Drewno przeznaczone do palenia w kominku powinno być odpowiednio porąbane i „wysezonowane” (leżakowane minimum 2 lata w przewiewnym miejscu). Wówczas posiada najlepsze parametry wilgotności (ok. 10%) i najwyższą kaloryczność. Fachowcy też podkreślają, że do kominków zdecydowanie lepszym drewnem jest to z drzew liściastych, gdyż zawiera znacznie mniej żywicy, która zatyka kominy, gdyż podczas spalania wytwarza dużo substancji smolistych. Dlatego najczęściej wykorzystywanym drewnem jest to z dębu, brzozy, grabu czy buka.

Pellety

Powstają z odpadów wytwarzanych podczas obróbki drewna. Zazwyczaj mają formę cylindrycznego granulatu o średnicy ok. 25mm. W skład pelletów wchodzą między innymi trociny, wióry, ścinki, kora drzew. Nie ma w nich substancji takich, jak kleje, lakiery, gdyż substancją wiążąca jest naturalne lepiszcze (spoiwo). Są także wolne od pyłów i substancji toksycznych. Na ogrzanie przeciętnego domu w zimie wystarcza 4-5 ton pelletu.

Brykiet

Jest również popularnym i cenionym paliwem przyjaznym środowisku. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo wysoki stopień wysuszenia i znacznie większa gęstość, niż twarde drewno. Produkowany jest z trocin tarczanych poddawanych procesowi brykietowania. Podczas obróbki pod wysokim ciśnieniem i temperatury powstaje lignina, która zasycha i spaja surowiec, kiedy ta temperatura się obniża. Tak powstałe brykiety mają kształt prostopadłościanów lub cylindrów.

Do zalet brykietu zalicza się wysoką wartość grzewczą (w porównaniu do tej samej ilości drewna), możliwość dokładnego dozowania, duży stopień bezpieczeństwa i wygodę podczas palenia, a także ładne tworzenie się płomienia, przy równomiernym przebiegu temperatury, utrzymywanie się żaru nawet do 5 godzin, mniejszą ilość popiołu, który dodatkowo można wykorzystywać jako nawóz.

Gaz ziemny

Jest to paliwo wykorzystywane w niektórych typach wkładów kominkowych. Zawiera znacznie mniej zanieczyszczeń od węgla kamiennego. Podczas spalania gazu ziemnego nie dochodzi do emisji SO2, pyłów czy węglowodorów aromatycznych. Zaletami gazu ziemnego jest również to, że transportuje się go w prosty i wygodny sposób, łatwo się steruje procesem spalania, osiąga wysokie wskaźniki sprawności energetycznej. Jest uznawany za paliwo tanie i ekologiczne.

Są kominki, w których można stosować gaz w butlach propan-butan. Należy on do produktów pochodzenia naturalnego, bo pozyskiwany jest ze złóż ropy naftowej i gazu podczas ich wydobywania. Innym sposobem jego powstawania jest rafinacja ropy, jako dodatkowy produkt w postaci skroplonej.

Węgiel kamienny

Istnieją modele kominków dostosowane do palenia w nich węglem kamiennym. Jest to w naszym kraju najbardziej popularne paliwo w ogólnym tego słowa znaczeniu. Charakteryzuje się dużą kalorycznością, dzięki której długo utrzymuje wysoką temperaturę we wkładzie grzewczym. Temperatura żarzącego się węgla jest znacznie wyższa od drewna. Z tego powodu dla tego samego efektu cieplnego potrzebna jest 1 tona węgla, a 2 tony drewna.

Paliwo do biokominków

Zasadniczo w biokominkach spala się dwa rodzaje paliwa:

– płynny bioetanol,

– paliwo żelowe.

Bioetanol jest – oczywiście – paliwem ekologicznym. Wytwarza się je ze zbóż, kukurydzy, trzciny cukrowej, buraków cukrowych, roślin jednorocznych. W efekcie spalania alkoholu etylowego wytwarza się ciepło, para wodna oraz niewielka ilość dwutlenku węgla, a także śladowe ilości innych substancji. Bioetanol spala się bezwonnie i jako biopaliwo nie produkuje dymu, popiołu, ani sadzy.

Paliwo żelowe – jest to bardzo nietypowa konsystencja paliwa, które ma te właściwości, że podczas palenia „trzaska” niczym naturalne drewno.

Jak widać w kominkach współczesnych można palić już nie tylko samym drewnem. Każdy z rodzajów paliwa wymaga innego typu kominka lub jego wkładu. Dobrze jest wziąć pod uwagę rodzaj paliwa, jaki będzie spalane w wybranym przez nas kominku, żebyśmy potem nie byli niemiło zaskoczeni.

Zobacz także:

Drewno kominkowe

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.