Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Piece kominkowe – zalety i wady

Popularność takich kominków dotarła do nas ze Skandynawii, gdzie cieszą się uznaniem od wielu lat. Wolnostojące piece kominkowe, nazywane u nas ‘kozami’, to nic innego, jak szczelnie zamknięte paleniska. Ich nabycie i użytkowanie jest znacznie mniej kosztowne, niż budowa i montaż tradycyjnych kominków. Kozy, wbrew pozorom, mogą być bardzo atrakcyjne pod względem estetycznym oraz dość wydajne. Na naszym rynku już bez trudu można znaleźć piece kominkowe różnej wielkości w różnym stylu i o różnej mocy.

Rodzaje pieców kominkowych

Te piecyki dzieli się biorąc pod uwagę materiał, z jakiego zostały wykonane. Dlatego istnieją właściwie dwa zasadnicze typy:

piecyki żeliwne – charakteryzują się ciekawą stylistyką i elegancją. Mają zazwyczaj delikatny, wręcz finezyjny wygląd. Są bardzo dekoracyjne i dostępne w kilku wersjach kolorystycznych. Dlatego też mogą pasować do różnej aranżacji wnętrz. Wnętrze takich piecyków często wyłożone jest cegłą szamotową, aby dłużej trzymało ciepło.

piecyki stalowe – są stosunkowo małych gabarytów i mają prostą, nowoczesną  konstrukcję. Ich cienkie ściany mają małe możliwości akumulacyjne. Zaczynają oddawać ciepło niemal tuż po rozpaleniu, a kończą ogrzewać zaraz po wygaszeniu.

Zalety

Przyjrzyjmy się, czym kozy sprawiają, że ich popularność rośnie już nie tylko w Skandynawii.

– mają niewielkie rozmiary,

– są dość tanie,

– można je ustawić w każdym miejscu, gdzie jest dostęp do komina,

– są łatwe w montażu i demontażu,

– są lekkie, więc nie trzeba dodatkowo wzmacniać miejsca, w którym są ustawiane,

– mogą ogrzewać jedno lub więcej pomieszczeń,

– ze względu na małe gabaryty mogą być wykorzystywane nawet w małych pomieszczeniach,

– są tanie w eksploatacji,

– emitują niewiele szkodliwych substancji dla zdrowia,

– ich moc grzewczą można samemu regulować,

– nowoczesne modele posiadają dodatkowe funkcje (fajerki i piekarnik), dzięki którym da się zagotować wodę, podgrzać potrawy czy upiec ciasto.

Wady

Piecyki kominkowe mają też swoje minusy, ale jest ich zdecydowanie mniej, niż plusów. Do tych wad zalicza się między innymi to, że:

– nie zapewniają ciepła dla wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu czy domu,

– nie nadają się do systemów DGP (systemy Dystrybucji Gorącego Powietrza),

– ściany w stalowych modelach bardzo się nagrzewają, więc łatwo się o nie poparzyć.

Przed zakupem kozy

Kiedy już jesteście Państwo pewni, że do Waszego wnętrza najlepszym rozwiązaniem będzie piecyk kominkowy, trzeba jeszcze rozważyć i zadecydować o kilku istotnych rzeczach. Jedną z nich jest miejsce, gdzie będzie stał. Trzeba znaleźć taki kąt, z którego ciepło kozy dotrze do jak największej przestrzeni. Ogólne zasady są dość oczywiste. Jeśli pomieszczenia mają układ otwarty (bez ścian i połączeń drzwiami), to piec powinien stanąć w jak najbardziej centralnym miejscu. Ogrzane przez niego powietrze będzie wtedy swobodnie krążyło po całym wnętrzu. Natomiast z pomieszczeniami przedzielonymi ścianami i drzwiami, koza powinna znaleźć się w takim miejscu, z którego bez cofania się można przejść przez wszystkie pomieszczenia. W mieszkaniach jest najtrudniej ustawić piecyk kominkowy tak, by ogrzewał więcej, niż jeden pokój. Wtedy najlepiej skoncentrować się na tym pomieszczeniu, do którego chcemy wstawić kozę i w nim znaleźć optymalny kąt.

Zanim wybierzemy odpowiedni piec, należy też obliczyć tak zwaną kubaturę pomieszczeń, które ma on ogrzewać. Zazwyczaj w budynku, który jest dobrze izolowany, 1kW mocy piecyka ogrzewa 10 – 12 m² pomieszczenia o średniej wysokości. Ponieważ modele dostępne na naszym rynku mają moc od 3 do 17 kW, trzeba samemu wyliczyć, który z nich będzie mógł w pełni ogrzać nasze wnętrza.

Obsługę w sklepie dobrze jest też wypytać o czas palenia konkretnych modeli. Optymalnym rozwiązaniem jest koza, która przy pełnym załadunku drewna i zredukowanym dostępie powietrza spala całość nie krócej, niż 8 godzin.

Dobrym rozwiązaniem są dodatkowe drzwiczki z boku pieca lub na górze. Pozwalają one za jednym razem włożyć więcej drewna do paleniska, co wydłuża czas spalania, a więc i ogrzewania. Zwróćmy tez uwagę na pojemnik na popiół. Bardzo przydatna bowiem okazuje się pokrywa, która zapobiega rozsypywaniu się popiołu podczas jego wynoszenia.

Na koniec nie pozostaje nic innego, jak życzyć Państwu pełnej satysfakcji z wyboru i użytkowania piecyka kominkowego!

Zobacz także:

Kominki wolnostojące – kozy

Kominki skandynawskie

Biokominki

Kominki ekologiczne

Kominki gazowe

Kominki elektryczne

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Jeden komentarz do “Piece kominkowe – zalety i wady”

  1. Paweł pisze:

    Witam, poszukuję dokładnie takiego kominka jak jest na zdjęciu. Czy może ktoś wie gdzie taki można kupić? Bardzo proszę o pomoc Paweł tel. 721-363-509


Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.