Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Salon z kominkiem

Kominek to wyjątkowy element każdego domu, dlatego warto zastanowić się w jakim umiejscowieniu będzie spełniał swoją rolę najlepiej. W większości domów kominek projektowany jest w centralnym miejscu. Takie kryterium spełnia najczęściej salon w którym skupia się życie domowe. Kominek w salonie doskonale komponuje się fotelami, kanapami oraz sofami. Zbudowany w takim miejscu tworzy odpowiednią atmosferę do wypoczynku po ciężkim dniu pracy, szczególnie w zimowe wieczory. Poniżej prezentujemy możliwe warianty dla optymalnego ustawienia kominka w salonie.

Kominek na środku ściany

Kominki bardzo dobrze prezentują się na dłuższej ścianie w przypadku salonów o kształcie prostokątnym. Główną zaletą takiego ustawienia jest dobra widoczność paleniska ze wszystkich miejsc z pomieszczenia. Ważnym aspektem jest możliwość podziwiania kominka zaraz po wejściu do salonu.

Aneks kominkowy w salonie

Salon z aneksem kominkowym jest ciekawym rozwiązaniem, pod warunkiem, że jego przestrzeń nie jest przechodnia. Takie rozwiązanie umożliwia pełnienie ważnej roli przez kominek nawet, jeśli nie jest usytuowany w centralnym miejscu salonu.

Ściana ze schodami a obok kominek

Schody z kominkiem są bardzo interesującym połączeniem ze względu na fakt, że oba elementy są dosyć efektowne. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy miejsce dokoła kominka nie jest przechodnie. Ścianka kominkowa może również w ciekawy sposób oddzielać parter od piętra.

Kominek przy zewnętrznej ścianie

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość połączenia kominka z drugim znajdującym się na tarasie. Przewody muszą być oddzielne dla każdego, ale ściana kominkowa może być jedna.

W trakcie wybierania miejsca dla kominka w salonie należy pamiętać o kilku ważnych zagadnieniach:

  1. Kominek powinien być ustawiony w minimalnej odległości wynoszącej ok. 90 cm od wszelkich sprzętów radiofonicznych
  2. Kominek w salonie należy umiejscowić w takim miejscu, które umożliwia zminimalizowanie liczby zgięć przewodu dymowego
  3. Wszelkie przewody instalacji gazowej i elektrycznej muszą się znajdować w bezpiecznej odległości od kominka
  4. Podłoga w salonie musi być odpowiednio mocna, ponieważ kominek może ważyć nawet 450-600 kg

Kominek w salonie będzie satysfakcjonował właściciela pod warunkiem jego odpowiedniego komponowania pod względem stylistycznym z resztą wnętrza.

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią przede wszystkim wygodę użytkowania są kominki wolnostojące (tzw. kozy). Tego typu kominki pasują prawie do każdego salonu i nie wymagają obudowy.

Zobacz także:

Kominki kaflowe

Kominki narożne

Biokominki

Kominki gazowe

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.