Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Współczesne kominki kaflowe

Kominki kaflowe niektórym mogą kojarzyć się z dawnymi piecami, które jeszcze do niedawna były popularnym sposobem ogrzewania domów i mieszkań. Są one bardzo charakterystyczne i zazwyczaj komponują się z pomieszczeniami urządzonymi w tradycyjnym, albo wręcz staroświeckim stylu. Ciepłe kafle kominka sprawiają, że domownicy chętnie się przy nich ogrzewają, a piękne wzory i kolory stają się wspaniałym elementem dekoracyjnym.

Powrót do łask

Kominki kaflowe, które od wieków służyły pokoleniom ogrzewając i dekorując różne wnętrza, po latach współczesnej fascynacji wygodą centralnego ogrzewania, odzyskują swoje miejsce i wracają do domów, rezydencji, hoteli i innych instytucji.

Moda na kafle nie jest dziełem przypadku. Dostrzegamy bowiem wyjątkowe zalety tego materiału. Do najważniejszych należy między innymi fakt, iż magazynują one i potem długo oddają wyprodukowane przez wkład kominkowy ciepło. Drugim ważnym atutem jest niezwykle bogata gama wzorów, kolorów, ornamentów, wielkości i kształtów. Razem daje to niesamowite wręcz możliwości wykorzystania tak pod względem funkcjonalności i efektywności, jak i dekoracyjnym.

Kafle – co to za materiał?

Znane są już od wieków, bo używano ich już w starożytnym Rzymie. W Europie pojawiły się w XIII wieku. We współczesnych kominkach stosuje się najczęściej kafle płytowe z wąskim rantem (brzegiem). Wykonywane są one z ceramicznych mas szamotowych, które charakteryzuje duża przestrzeń międzycząsteczkowa. To dzięki niej kafle tak doskonale akumulują ciepło i powoli je oddają.

Obecnie na polskim rynku istnieje ogromna różnorodność, co do wyboru kafli. Producenci podejmują się nawet najbardziej wymagających zadań. I tak mamy kafle wielkoformatowe, nowoczesne o stonowanej lub niezwykle intensywnej kolorystyce. Wykonuje się też ciekawe rekonstrukcje zabytkowych egzemplarzy. Niektóre kaflarnie podejmują się również produkcji kafli o specjalnie zaprojektowanym wyglądzie. Nowoczesna technologia ceramiki pozwala na taką wręcz artystyczną twórczość. Powstają więc niezwykłe faktury i reliefy, kafle ręcznie malowane i specjalnie postarzane, przenosi się na nie konkretne grafiki a nawet fotografie.

Szkliwa ceramiczne, z jakich powstają kafle, dzielimy na kryjące i transparentne. Pierwsze z nich są najczęściej stosowane na gładkich kaflach, bo pokrywają ich powierzchnię równą warstwą i tworzą jednolity kolor. Natomiast szkliwa transparentne stosuje się raczej na kaflach reliefowych. Rozlewają się one po powierzchni i wypełniają wszystkie zagłębienia, co świetnie uwypukla rysunek reliefu.

Spotykamy także szkliwa wzbogacone o dodatkowe zdobienia. Na przykład takie transparentne szkliwo kobaltowe w kropki,  kryjące, szkliwo matowe czy kryjące szkliwo półmatowe z efektem lustrzanym. Zdarzają się też szkliwa do złudzenia imitujące zupełnie inną materię, niż ceramika, na przykład drewno, metal czy różnego rodzaju skóry. Projektanci lubią także łączyć odmienne rodzaje szkliwa tworząc ciekawe kompozycje kolorystyczne lub uzyskując wyjątkowe faktury i powierzchnie błyszcząco-matowe.

Dlaczego kominek z kafli?

Kominek kaflowy może być budowany i urządzany na wiele sposobów. Dla profesjonalnych projektantów nie ma takiej opcji, żeby nie wymyślić kominka idealnie dopasowanego do każdego wnętrza. W połączeniu z funkcjonalnymi wkładami lub kasetami kominkowymi, obudowy z kafli mogą zachwycać i ogrzewać przez wiele lat. Kominek z kafli doskonale łączy w sobie zalety klasycznego pieca z nowoczesnymi możliwościami technologii grzewczych. Powietrze znajdujące się w pomieszczeniu przechodzi przez specjalne przewody znajdujące się obok paleniska, aby następnie za pomocą kafli wentylacyjnych ogrzewać wnętrze, a przy odpowiedniej konstrukcji także przylegające pomieszczenia.

Jak widzimy, kominki kaflowe łączą tradycję z nowoczesnością. Mają oryginalną stylistykę i można je dopasować niemal do każdego wnętrza. Wprowadzają niepowtarzalną atmosferę i klimat ciepły, niczym wspomnienia z domu ukochanej babci. Po prostu mają w sobie to „coś”!

Zobacz także:

Kominki z cegły

Kominki steatytowe

Kominki z kamienia

Kominki nowoczesne

Kominki rustykalne

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.