Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Akcesoria kominkowe

Kto decyduje się na kominek, zwłaszcza w stylu klasycznym lub rustykalnym, musi zaopatrzyć się również w sprzęt niezbędny przy jego codziennej obsłudze. Akcesoria kominkowe stały się tak popularnym artykułem, że coraz więcej producentów oferuje swoje oryginalne zestawy. Dlatego trudem nie jest ich odnalezienie na rynku, ale raczej wybór spośród wielu propozycji. O tym, co jest konieczne do prawidłowej eksploatacji danego kominka, decyduje jego rodzaj i paliwo, jakie spala. Nie kupujmy więc w ciemno lub ze względu na atrakcyjny wygląd oferowanych zestawów, ale zastanówmy się, co jest naprawdę potrzebne do naszego kominka.

Akcesoria do kominków tradycyjnych

Sprzęt niezbędny do obsługi klasycznych kominków można podzielić na kilka grup. Narzędzia, do odpowiedniego przygotowania drewna, tzw. zestaw kominkowy do bezpośredniej obsługi paleniska, środki czystości, sprzęt zapewniający bezpieczeństwo użytkowania.

  • Narzędzia do przygotowania drewna – jeśli nie nabywamy drewna całkowicie gotowego do użycia kominku, trzeba będzie się w niego zaopatrzyć. Potrzebne więc będą:

– pilarka – czyli piła mechaniczna,

– siekiera – powinna mieć ostrą i odpowiednio wyprofilowaną głowicę oraz wygodny i mocny trzonek. Częściej służy ona do rozłupywania drewna, niż do jego cięcia,

– pieniek do rąbania,

– ochronne okulary i rękawice.

  • Zestaw kominkowy do obsługi paleniska – standardowo w jego skład wchodzi pięć elementów:

– stojak,

– szufelka,

– pogrzebacz,

– szczypce,

– miotełka.

  • Środki czystości – najczęściej używa się tu:

– odkurzaczy kominkowych,

– płynu do mycia kominków,

– środków do czyszczenia komina.

  • Sprzęt zabezpieczający – tam, gdzie mamy do czynienia z ogniem, muszą znaleźć się odpowiednie zabezpieczenia, aby się nie rozprzestrzeniał w sposób niekontrolowany. Dlatego użytkownicy chętnie wykorzystują między innymi:

– parawany,

– ekrany,

– blachy przed kominek.

  • Inne dodatki – dla prawdziwych miłośników kominków znajdzie się jeszcze kilka, mniej lub bardziej, przydatnych rzeczy, np.:

– kosze lub podstawki na drewno,

– ruszt do kominka (na podgrzewanie potraw),

– kolorowe szyszki,

– ozdobne podstawki na zapałki,

– i wiele innych atrakcji.

Co do kominków nowoczesnych?

Ze względu na wiele uproszczeń w kominkach nowoczesnych, także sprzętu, jaki jest potrzebny do ich eksploatacji jest mniej. Właściwie niezbędne są środki do czyszczenia w zależności od materiałów, z jakich jest wykonany dany kominek (do metalu, szkła, drewna itp.). Do niektórych z nich mogą przydać się piloty, aby zdalnie włączać, wyłączać i regulować płomień.

Co wybierać?

Najlepiej to, co jest naprawdę niezbędne. Jednak niektóre z tych sprzętów pełnią również funkcję dekoracyjną i kuszą swoim atrakcyjnym wyglądem. Piękne zestawy kominkowe, kosze na drewno, parawany lub ekrany, to często dzieła same w sobie. Dobrze jest je umiejętnie dobrać zarówno do stylu kominka, jak i wystroju całego wnętrza.

Zobacz także:

Kratki kominkowe

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.