Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Portale kominkowe

Portale kominkowe inaczej nazywane „ramami portalowymi”  to nic innego, jak charakterystyczna, nawiązująca do historii, zewnętrzna dekoracja obudowy. Najczęściej wykonywane są w całości z naturalnego kamienia, w którym rzeźbione są piękne wzory, a nawet płaskorzeźby. Takie portale przyciągają uwagę i stanowią centralny punkt pomieszczenia, w którym się znajdują.

Skąd się wzięły?

Kominki portalowe często kojarzą się ze stylem angielskim lub francuskim. Wynika to z dziejów rozwoju sztuki, gdyż to te dwa kraje wniosły najwięcej w ukształtowanie współczesnych portali. Dzisiejsi producenci chętnie nawiązują do czasów świetności historycznych kominków. Dlatego spotkać można bardzo bogato zdobione, niczym w baroku. Z drugiej strony, nowoczesność spragniona jest także prostych form i stąd na rynku pojawiają się także tego typu modele.

Materiał wykonania

Współczesne portale w kominkach najczęściej wykonywane są z jednego z naturalnych kamieni, ceramiki, szkła lub drewna. Najbardziej dekoracyjne są te z marmuru, granitu, piaskowca, trawertynu. Jednak i te ceramiczne oraz drewniane miewają niezwykłe formy i w połączeniu z całym kominkiem tworzą wyjątkowe arcydzieła, z których dumni są właściciel. Kominki portalowe określamy często mianem angielskich czy francuskich. W takim nazewnictwie jest sporo racji. Rozwój sztuki tych właśnie krajów miał największy wpływ na dzisiejsze oblicze portali. Aby jednak stały się tym, czym są obecnie, kominki portalowe przebyły długą drogę – od paleniska na środku pomieszczenia i zwykłej wnęki w ścianie, poprzez dzieła sztuki projektowane przez największych artystów swojej epoki, aż do dzisiejszych form często nawiązujących do czasów ich świetności, które zapoczątkował okres baroku.

Są one  zazwyczaj bardzo bogato zdobione, choć w nowoczesnych projektach potrafią również zadziwiać wyjątkową wręcz prostotą. Najczęściej wykonywane są z kamienia, w którym mogą pojawić się różne zdobienia, a nawet płaskorzeźby.

Do jakich wnętrz pasują portale?

Ze względu na swoje duże walory dekoracyjne i długą tradycję, portale kominkowe najlepiej komponują się we wnętrzach typu dworek, rezydencja, w hotelach lub innych budynkach stylizowanych na dawny styl. Modele o bardziej nowoczesnym wyglądzie mogą też doskonale pasować w domach urządzonych w analogicznym stylu.

Zobacz także:

Obudowy kominkowe

Wkłady kominkowe

Kominki nowoczesne

Kominki steatytowe

Współczesne kominki kaflowe

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.