Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Wkłady kominkowe

Wkład kominkowy to obudowa w środku której znajduje się palenisko i przeszklona szyba z przodu. W górnej części umiejscowiony jest wylot spalin, a nad paleniskiem znajduje się uformowany czopuch. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych wkładów kominkowych. Osoby, które chcą zbudować kominek we własnym domu często mają problem z wyborem najodpowiedniejszego. Wybór konkretnego modelu i marki uzależniony jest od preferencji klienta. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego wkładu powinniśmy sobie odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań. Ważnym aspektem jest przyszłe wykorzystanie kominka. Czy będziemy chcieli traktować go jako efektywne źródło ciepła, czy może będzie pełnił funkcję bardziej dekoracyjną, jak również czy będzie wykorzystywany często.

Osoby, które chcą aby pełnił funkcję głównie dekoracyjną mogą zwracać uwagę głównie na aspekty estetyczne. W sytuacji, gdy kominek ma być efektywnym źródłem ciepła należy kierować się wartościami użytkowymi wkładu kominkowego. Wysokiej jakości wkład kominkowy odporny jest na korozję oraz efektywnie akumuluje ciepło. Ponadto dobry wkład to taki, który wyróżnia się wysoką trwałością oraz jest odporny na długie działanie bardzo wysokiej temperatury. Powyższe wymagania mogą spełnić tylko wkłady wykonane z najwyższej jakości materiałów – stali lub żeliwa.

Sprawność wkładów

Sprawność wkładów odgrywa niezwykle istotną rolę. Jest to ważny parametr, ponieważ od niego zależy ilość spalanego drewna. Wyższa sprawność oznacza, że otrzymamy więcej energii cieplnej z danej jednostki paliwa. Najnowocześniejsze kominki mogą osiągać sprawność ponad 80%, zaś te o prostej konstrukcji zazwyczaj osiągają ok. 50%. Najwyższą sprawność osiągają kominki, których korpus posiada odpowiednią konstrukcję. Korpus w tylniej rozbudowanej powierzchni tworzy wymiennik ciepła w którym ciepły dym przekazuje ciepło powietrzu opływającemu obudowę. Fachowo określa się to komorą wtórnego spalania. Powyżej paleniska umieszczony jest deflektor, którego celem jest skierowanie gorącego dymu do wymiennika, dzięki czemu ciepło nie ucieka do komina.

Moc wkładów

Moc wkładu obok sprawności jest najważniejszym parametrem technicznym kominka. W przypadku, gdy kominek ma być podstawowym źródłem ciepła dla domu należy zlecić projektantowi obliczenie potrzebnej mocy wkładu. Producenci wkładów podają ich moc nominalną, która obliczona została na podstawie testów laboratoryjnych. Należy podkreślić, że jest to moc średnia, a nie maksymalna, dzięki czemu miernik ten jest bardziej miarodajny. Rynek oferuje wkłady o bardzo zróżnicowanej mocy od 5 do ponad 20 kW. Znacząca większość oferowanych wkładów kominkowych posiada moc nominalną w wysokości 10-15 kW. Kominki wspomagające ogrzewanie domu nie muszą posiadać wkładów o bardzo dużej mocy. Producenci kominków dosyć często informują o powierzchni domu, którą jest w stanie ogrzać dany wkład, jednakże dużą rolę odgrywa jakość ocieplenia.

Regulacja mocy kominka

Sami możemy regulować intensywność procesu spalania poprzez zwiększanie i zmniejszanie dopływu powietrza. Tym większy dopływ powietrza, tym intensywniejszy proces spalania i odwrotnie. Dopływ powietrza może być regulowany na dwa możliwe sposoby. Pierwszy to regulacja dostępu powietrza do paleniska, które napływa przez otwory znajdujące się w przedniej części korpusu. Przy otworach znajdują się przepustnice, którymi możemy regulować dopływ powietrza. Regulacja za pomocą przysłaniających otwory przepustnic zazwyczaj stosowana jest w prostszych modelach wkładów. Bardziej zaawansowane wkłady kominkowe zaopatrzone są w regulację automatyczną. Ten sposób regulowania dopływu powietrza uważany jest za bardziej bezpieczny. Drugim sposobem regulowania dopływu powietrza jest zwiększanie lub zmniejszanie siły ciągu komina poprzez otwieranie i zamykanie szybra (klapa umieszczona na wylocie spalin). Otwarty szyber powoduje zwiększenie siły ciągu komina.

Wkłady stalowe lub żeliwne

Istnieje wiele opinii na temat wyższości wkładów stalowych nad żeliwnymi i odwrotnie. Odpowiedź na pytanie, który rodzaj jest lepszy nie jest jednoznaczna i oczywista, ponieważ oba mają zalety, jak również wady. Do plusów wkładów żeliwnych należy zaliczyć lepszą akumulację ciepła i niższą cenę w stosunku do żeliwnych. Najlepsze wkłady żeliwne są masywne, ciężkie i posiadają grube ścianki korpusu. Możemy wyróżnić 2 zasadnicze typy wkładów żeliwnych. Pierwszy to wkłady z jednolitego odlewu, które nie posiadają spawów i połączeń. Zaletą jednolitych wkładów żeliwnych jest szczelność zapewniająca napływ powietrza w sposób kontrolowany. Drugi typ wkładów żeliwnych wykonywany jest ze skręcanych płyt żeliwnych. Wkłady stalowe wyróżniają się dużą szczelnością oraz ciekawszym wzornictwem, które lepiej pasuje do nowoczesnych wnętrz.

Wkłady z popielnikiem

W trakcie procesu spalania powstaje dużo popiołu, który należy usuwać. W przypadku, gdy wkład nie jest zaopatrzony w popielnik, popiół można usunąć dopiero po całkowitym wygaszeniu ognia. Wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnego rusztu na którym kładzie się drewno do palenia. Ruszt zapewnia lepszą cyrkulację spalania, która wpływa na efektywność ogrzewania kominka. Na rynku dostępne są również wkłady z popielnikiem, który można wyciągnąć i opróżnić.

Ciągła praca kominka

Dostępne na rynku wkłady kominkowe umożliwiają pracę w trybie ciągłym lub tylko przez kilka godzin na dobę. Wkłady przeznaczone do pracy kilkugodzinnej wymagają przerw w celu ostygnięcia. Ciągłe palenie w tego typu wkładzie można spowodować jego deformację. Wybierając kominek należy zwrócić uwagę na maksymalny czas pracy wkładu bez dokładania drewna. Optymalny czas pracy powinien wynosić ok. 11-13 godzin. Taki wkład pozwala na włożenie porcji drewna, która wystarczy na całą noc.

Wkłady dwupłaszczowe

W tego typu wkładach wnętrze i korpus wytworzone są z różnych materiałów, co umożliwia optymalnie wykorzystanie ich właściwości. Często wnętrze paleniska wyłożone jest płytami szamontowymi lub żeliwnymi, zaś korpus zbudowany z wysokiej jakości stali. Istnieją również wkłady zaopatrzone w płyty z wermikulitu, które wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi.

Ceny wkładów kominkowych

Ceny wkładów kominkowych są bardzo zróżnicowane i zależą od marki, wielkości i rodzaju materiału z którego zostały wykonane. Na rynku możemy spotkać wkłady kosztujące od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Osobiście nie polecamy tanich wkładów kominkowych, ponieważ ich jakość często nie jest zbyt wysoka.

(na zdjęciu: kominek firmy Uniflam)

Zobacz także:

Najlepsze wkłady kominkowe

Obudowy kominkowe

Kominki dwustronne

Kominek gazowy czy elektryczny?

Jaki kominek wybrać?

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.