Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Najlepsze wkłady kominkowe

Wkład kominkowy jest centralną, zasadnicza częścią kominka. To on właśnie ma za zadanie rozpalić ogień i rozprowadzać ciepło. Na rynku znajdziemy wkłady o różnych kształtach, wielkości, mocy i działaniu. Decyzja o wyborze konkretnego wkładu kominkowego nie jest łatwa. Powinna bowiem być podjęta po gruntownej analizie naszych potrzeb oraz porównaniu ich z modelami dostępnymi na rynku. Nie patrzmy jedynie na wygląd i cenę, bo o jakości wkładu często decyduje materiał, z jakiego powstał i funkcje, jakie spełnia. Warto czasem na początku zainwestować więcej, aby w całym bilansie sporo zaoszczędzić.

Rodzaje wkładów

Na naszym rynku mamy naprawdę duży wybór wkładów kominkowych. Najczęściej spotykane rodzaje to:

o tradycyjnej konstrukcji – mają bardzo rozmaite kształty i gabaryty. Producenci wykonują je z różnych materiałów. Ogrzewają one opływające je powietrze, które dzięki specjalnym kanałom w stropach można doprowadzać do kilku pomieszczeń i też je ogrzewać.

typu kaseta – można je zamontować w tradycyjnym kominku bez konieczności większych przeróbek. Istnieją kasety o różnych wymiarach, co daje szanse ich zainstalowania niemal w każdym otworze przygotowanym pod kominek.

z płaszczem wodnym – w ostatnich latach jest to bardzo popularne rozwiązanie. Ten system spełnia wiele funkcji. Jest nie tylko kominkiem, ale stanowi dodatkowe źródło energii cieplnej dla domu.  Zastosowanie w nich płaszcza wodnego pozwala na ogrzanie nie tylko danego pomieszczenia, ale oddaje on ciepło także do innych pomieszczeń za pośrednictwem istniejącego systemu centralnego ogrzewania. Jest to bardzo ekonomiczne i racjonalne rozwiązanie na obecne czasy.

Który wkład kominkowy będzie najlepszy?

Zależy to przede wszystkim od naszych oczekiwań i potrzeb oraz od zasobów finansowych oczywiście. Dlatego wypada najpierw zastanowić się, jak często i w jakim celu mamy zamiar korzystać z kominka. Czy chcemy nim cieszyć się tylko w salonie, sypialni czy chętnie ogrzejemy nim więcej pomieszczeń? Jak istotne są dla nas  walory estetyczne, a jak funkcjonalność kominka z wkładem?

Czym charakteryzuje się dobry wkład do kominka? Przede wszystkim powinien być trwały, odporny na wielogodzinne i wielodniowe działanie wysokich temperatur. Także odporność na nagłe zmiany temperatury musi być dość duża. Nie może być podatny na korozję i odkształcenia.

Stalowy czy żeliwny?

Zarówno jedne, jak drugie mają swoje plusy i minusy. Żeliwne są zazwyczaj tańsze, lepiej akumulują ciepło, jeśli są odlewane, charakteryzują się dużą szczelnością i trwałością. Dodatkowo żeliwo da się kształtować w ciekawe ornamenty i ozdoby, które mogą wzbogacić estetycznie ramy korpusu i jego tylną ścianę. Wkłady stalowe robione są trwalsze, lepiej odporne na korozję i zmiany temperatury. Ich mocnymi stronami jest wysoka szczelność i ciekawe wzornictwo.

Dobrze jest zdać sobie sprawę z tego, że korpus wkładu kominkowego, czy to stalowy czy żeliwny, jeśli będzie wykonany ze słabej jakości materiału, dużo szybciej zacznie korodować i pękać. Chodzi tutaj także o odpowiednią grubość elementów. Cienkie ścianki wkładu nagrzewają się nierównomiernie. Powstają przy tym duże naprężenia powodujące odkształcenia, a w konsekwencji pęknięcia. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady o grubych, ciężkich ścianach.

A może wkłady dwupłaszczowe?

W takich modelach korpus oraz wnętrze paleniska są wykonane z różnych materiałów. Pozwala to na optymalne wykorzystanie ich właściwości. Korpus najczęściej powstaje z wysokiej jakości stali, a wnętrze paleniska jest utworzone z płyt żeliwnych lub szamotowych, które doskonale akumulują ciepło oraz dodatkowo dekorują kominek. W takich rozwiązaniach płyty mają możliwość swobodnego kurczenia się i rozszerzania pod wpływem zmian w temperaturze, gdyż nie są sztywno połączone z obudową. Bardzo ważną zaletą jest też fakt, iż takie płyty da się (w razie konieczności) bez trudu wyjąć z obudowy i wymienić.

Niektóre modele posiadają płyty wykonane z wermikulitu, a więc bardzo trwałego materiału o świetnych właściwościach izolacyjnych. Skutkuje to tym, że uzyskuje się wówczas wyższą temperaturę z palenisku i lepsze spalanie paliwa, a więc w konsekwencji więcej ciepła.

Optymalna moc wkładu

O standardzie wkładu decyduje także moc, z jaką ogrzewa pomieszczenie. Producenci podają tę wartość jako nominalną (jest to średnia moc urządzenia sprawdzanego podczas testów). Jest ona bliższa rzeczywistości, niż moc maksymalna. I tak można spotkać wkłady z najmniejszą mocą nominalną równą 5 kW, a największą nawet ponad 20 KW, ale najczęściej spotyka się wkłady o mocy 10-15 kW.

Wcześniej dobrze jest obliczyć kubaturę pomieszczeń, które będą ogrzewane przez kominek. Średnie wartości natomiast kształtują się blisko tych danych:

– dla domów dobrze izolowanych i dobrze jest to 30-40 W/m3,

– dla budynków ze słabszą izolacją wynosi 80-100 W/m3.

Producenci coraz częściej na każdym modelu podają kubaturę lub wielkość powierzchni, jaką może ogrzać dany egzemplarz.

Jak widać o tym, który wkład jest najlepszy decydują indywidualne wyznaczniki oraz konkretne potrzeby.

Zobacz także:

Wkłady kominkowe

Portale kominkowe

Kominki z płaszczem wodnym

Piece kominkowe

Kominki z cegły

Drewno kominkowe

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.