Sonda

Czy posiadasz kominek?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Czy warto wybrać kominek z płaszczem wodnym?

Ceny energii w każdej postaci nieustannie rosną. Trudno przewidzieć, co będzie bardziej ekonomiczne: ogrzewanie elektryczne, gazowe, c.o. czy jeszcze jakieś inne. Czasem opłaca się wybór nie jednego, ale kilku źródeł ogrzewania domu. W takich poszukiwaniach optymalnego rozwiązania, warto wziąć pod uwagę  zamontowanie kominka z płaszczem wodnym. Może on doskonale uzupełniać tradycyjne ogrzewanie systemu centralnego ogrzewania.

Kominek z płaszczem wodnym – co to takiego?

W tego typu kominkach główną rolę odgrywają specjalnie skonstruowane wkłady kominkowe, które – w dużym uproszczeniu – posiadają dodatkową przestrzeń pomiędzy tzw. płaszczem wewnętrznym i zewnętrznym, która wypełniona jest wodą. Podczas palenia w kominku, woda oczywiście nagrzewa się i jest przekazywana do instalacji centralnego ogrzewania.

Taki płaszcz wodny działa niczym piec. Tyle tylko, że nie musi stać schowany w kotłowni lub piwnicy, ale może być jednocześnie wyjątkową dekoracją domu, która skupia na sobie uwagę wszystkich domowników i gości. Jego konstrukcja jest tak pomyślana, że ciepło wytworzone przez palące się drewno (lub inne paliwo) nie tylko ogrzewa wnętrze, w którym jest ulokowany kominek, ale dzięki możliwości ogrzewania wody i jej przekazywania do systemy c.o., dawać ciepło także innym pomieszczeniom.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym może ogrzewać dom dzięki kaloryferom na ścianach lub służyć za piec do ogrzewania podłogowego. Często wykorzystuje się go do ogrzewania wody, jaka jest potrzebna do używania w domu. Kominki z płaszczem wodnym mogą także współpracować w układzie z kolektorami słonecznymi lub innymi piecami (gazowymi, na olej opałowy, węglowymi). Dlatego są uznawane są za wyjątkowo ekonomiczny, ekologiczny i wydajny sposób ogrzewania domów.

Minusy kominków z płaszczem wodnym

O zaletach wykorzystywania w kominkach wkładów z płaszczem wodnym już napisaliśmy. Jednak tak, jak wszystko w życiu, mają one i wady. Za takowe najczęściej uznaje się:

– dość wysokie koszty zakupu i instalacji tego typu kominków wraz z systemem podłączonym do c.o.,

– trudna instalacja, możliwa do wykonania jedynie przez fachowców,

– konieczność precyzyjnego zaprojektowania obudowy jeszcze przed rozpoczęciem montażu,

– spore problemy z często brudzącą się szybą,

– większe odkładanie się sadzy w kominie.

Kupić czy nie kupić…

Jeśli jesteśmy zdecydowani na zamontowanie kominka w domu, to wybór wersji z wkładem kominkowy z płaszczem wodnym będzie raczej racjonalnym rozwiązaniem. Na początku pociągnie to za sobą sporo inwestycji jeśli chodzi o finanse i czas wykonania, ale w końcowym bilansie na pewno przyniesie oszczędności. Sam kominek, odpowiednio zaprojektowany i obudowany, będzie również służył za domowe ognisko, przy którym z radością spotka się cała rodzina, a często i zaproszeni goście. Uroku palącego się ognia i bijącego od niego ciepła nie da się niczym zastąpić.

Zadbajmy tylko o to, by kominek z płaszczem wodnym zainstalowali odpowiedni fachowcy. Zapewni to bezpieczeństwo jego użytkowania, a także gwarancję na ewentualne usługi serwisowe. Nie oszczędzajmy na tym. Życzymy podejmowania właściwych decyzji i pełnego z nich zadowolenia!

Zobacz także:

Rozprowadzanie ciepła z kominka przez system DGP

Obudowy kominkowe

Wkłady kominkowe

Portale kominkowe

Jak zbudować kominek?

Kominek gazowy czy elektryczny?

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez Kanał RSS.

Zostaw komentarz

O Galerii Kominków

Nasza strona jest jedyną w swoim rodzaju galerią kominków, gdzie odnaleźć można zdjęcia przeróżnych aranżacji wnętrz wraz z kominkami. Dodatkowo nasi eksperci w prostych artykułach opisują wszelkiego rodzaju aspekty związane z kominkami, ich budową, funkcjonalnością oraz stroną estetyczną. Galeria kominków to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować jeden z nich u siebie, albo po prostu pooglądać zdjęcia kominków.